Lato – idealny czas na wina różowe

W Polsce lato trwa już na całego. Zwiewne sukienki, krótkie spodenki, sandały, czy fikuśne okulary przeciwsłoneczne stanowią ostatnio codzienność. W upalne lub ciepłe dni coraz częściej spotyka się też ludzi z butelką zimnej wody w ręce. Nic dziwnego, woda to źródło zdrowia, które w skwarne dni przynosi dodatkowe ukojenie. Po pracy lub w weekendy często mamy jednak ochotę na innego rodzaju orzeźwienie: drink z lodem, czy…wino różowe.

Wina różowe – orzeźwiające działanie

Popołudnie w ogrodzie lub piknik na łonie natury to idealne okazje, by napić się wina różowego. Ma ono bowiem lekki i orzeźwiający charakter, działając relaksująco i uspokajająco. Dodatkową zaletą win różowych jest ich intensywnie owocowy smak (bez problemu można poznać nuty maliny, truskawki, czy poziomki). Ponadto łączenie tych trunków z potrawami jest dziecinnie proste, gdyż pasują do każdego dania. Tak samo dobrze sprawdzą się w zestawieniu z pizzą, makaronami, posiłkami z mięsa, jak i z letnimi przekąskami, czy sałatkami. Jeśli szukasz delikatnego wina – wybierz różowe.

Jak podawać wina różowe?

Wina różowe podajemy z lodówki – zimne. Odpowiednia temperatura serwowania tych trunków mieści się w przedziale 8-12ºC. Nie ma jednak obawy do niepokoju, gdy wino nieco bardziej się schłodzi. Specjaliści podkreślają, że zawsze lepiej podawać je zbyt zimne niż za ciepłe. Niska temperatura bowiem podkreśla kwasowość oraz taniny (które odpowiadają za gorzki smak opisywanego alkoholu). Odpowiednio chłodne wina dają również odczucie zrównoważonej a nie przesadnej słodyczy. Gdy mamy natomiast do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą odczucie kwasowości i gorzki smak słabną, wydobywając słodycz i alkohol na pierwszy plan. W przeciwieństwie do win czerwonych wina różowe cechuje niewielka ilość tanin. Jeśli więc nie chcemy pozbawić ich łagodnej goryczki, podawajmy je odpowiednio schłodzone.

Skąd bierze się różowy kolor win różowych?

Wina różowe zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność. Wiele osób nie wie jednak, z jakiego gatunku winogron one powstają. Choć może to wydać się dziwne, wina różowe są najczęściej wytwarzane z czerwonych odmian tego owocu (a nie białych). Swój mniej intensywny kolor zawdzięczają natomiast stosunkowo krótkiej fermentacji ze skórkami. Podczas gdy różowe trunki fermentują od kilku do kilkunastu godzin, ich czerwonym braciom proces ten zajmuje od 2-14 dni.

Lubisz smak wina różowego? Nie zapomnij zabrać go ze sobą na piknik lub weekend na wsi (razem z wodą mineralną oczywiście).