Lato w mieście, czyli koncerty na Plantach

Wakacje w mieście mogą być naprawdę przyjemne – zwłaszcza wtedy, kiedy skorzystamy z propozycji Białostockiego Ośrodka Kultury i wybierzemy się na bezpłatne koncerty organizowane w ramach cyklu „Lato w mieście”.

Już w najbliższą niedziele, 5 lipca o godzinei 18:00 na Plantach wystąpi zespół Basra.

Basra to fuzja i transfuzja muzycznych składników, z jednej strony zanurzonych w tradycjach śródziemnomorskich, a z drugiej – prowadzących z nimi otwarty i nowoczesny dialog. W rezultacie muzyka flirtuje z wpadającymi w ucho melodiami po to, by improwizować w nieprzewidywalne strony, przygody i światy. W ten sposób dochodzi do wielu niespodziewanych miejsc i konfrontacji. Świat cygański spotyka się z arabskim, arabski z jeszcze innym, a ten inny z jeszcze innym… Niebo styka się z ziemią, punkt wyjścia otwiera się na nową przestrzeń. – ten opis zdecydowanie zachęca, by skorzystać z propozycji BOK-u.

 

Na kolejnych koncertach w ramach cyklu „Lato w mieście” wystąpią:

 

Balkan Sevdah – 19 lipca, godz. 18.00, Park Planty

Balkan Sevdah to zderzenie osobowości, doświadczeń i wrażliwości. Muzyka z odległych miejsc i czasów. Muzycy spotkali się, żeby podzielić się  pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego. Efektem ich działalności jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu. Od stycznia 2015 wzbogacili brzmienie zespołu o etniczne bębny.

 

Kinga Głyk Trio – 9 sierpnia, godz. 18.00, Park Planty

Kinga Głyk jest 18-letnią, szczególnie utalentowaną basistką. Swoją przygodę z gitarą basową rozpoczęła w wieku 12 lat grając w rodzinnym GŁYK P.I.K TRIO ze swoim tatą Irkiem (wibrafon) i bratem Patrykiem, który gra na perkusji. Zagrała dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą, zadziwiając swoją muzykalnością i swobodą grania na basie. Mimo młodego wieku miała już przyjemność grać z takimi muzykami jak Jnr Robinson, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Paweł Tomaszewski, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.o) Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł. W marcu 2015 roku ukazał się jej autorski album „Kinga Głyk – Rejestracja”.

 

PRIMAVERA – 23 sierpnia, godz. 18.00, Park Planty

Białostocki kwartet smyczkowy PRIMAVERA powstał w 2007 roku. Tworzą go młodzi muzycy, emanujący temperamentem i energią sceniczną. Absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Białymstoku i Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Członkowie zespołu na co dzień grają w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej oraz współpracują z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i Europie. Koncerty kwartetu PRIMAVERA charakteryzują się dużą dynamiką, wdziękiem i świeżym podejściem do muzyki. To wszystko sprawia, że pozostawiają one niezapomniane wrażenie na słuchaczu. Podczas koncertu kwartet zagra największe przeboje lat 20 i 30- tych.