Na czym polega badanie crp i dlaczego jest tak ważne?

Badania profilaktyczne są niezmiernie ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Wcześnie wykryte choroby, nieprawidłowości czy niedobory, pozwalają na szybkie podjęcie odpowiednich kroków w celu zwalczenia problemu. Jednym z najważniejszych jest badanie crp.

 

Mimo iż lekarze bez przerwy mówią o tym jak istotne jest wczesne wykrywanie chorób, wciąż nie wiele osób wykonuje regularne badania. Skąd to się bierze? Zazwyczaj ze strachu przed diagnozą zwiastującą groźne choroby. Lęk przed utratą zdrowia jest całkowicie zrozumiały, jednak należy z nim walczyć i nie rezygnować z badań, które dają klarowne informacje o stanie naszego organizmu, jednym z ważniejszych jest badanie crp. Dlaczego warto się badać?

  • Wykrycie niedoborów środków odżywczych daje nam możliwość natychmiastowej suplementacji
  • Szybka diagnoza w przypadku groźnych chorób, daje większe możliwości wyleczenia
  • Wiedząc, że nasza kondycja zdrowotna jest słaba, możemy podjąć odpowiednie kroki, takie jak zmiana nawyków żywieniowych.

 

Badanie crp to nic innego jak analiza pobranej krwi w celu sprawdzenia poziomu białka w organizmie. Wynik ma na celu stwierdzenie, czy w naszym ciele powstaje stan zapalny.

 

Kiedy powinno się wykonywać badanie crp?

Osoby przewlekle chore, na przykład na białaczkę, muszą wykonywać je regularnie i dosyć często. W innych przypadkach badanie crp należy wykonywać gdy:

  • Podejrzewamy, że nasz organizm atakuje infekcja
  • Grozi nam stan zapalny
  • Nasz układ odpornościowy jest osłabiony

Analiza wyniku daje nam jasne informacje odnośnie tego co dzieje się w organizmie. Podwyższenie poziomu crp na znacznie odbiegający od normy, pozwala stwierdzić, że walczymy z infekcją, lub stanem zapalnym.

 

Czym dokładnie jest crp?

Crp jest to reaktywne białko C. Istnieje ustalony poziom jego normy u ludzi dorosłych i dzieci. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, u których poziom białka reaktywnego jest nieznacznie podwyższony ze względu na ich stan. Również wyniki palaczy czy cierpiących na nadciśnienie mogą się nieco różnić. U ludzi zdrowych norma wynosi nie mniej niż 5mg/l. Skoki powyżej normy oznaczają, że organizm walczy z chorobą. Zwiększone wydzielanie białka reaktywnego to broń wytwarzana dla zwalczenia stanów zapalnych oraz infekcji. Badanie crp jest łatwe do przeprowadzenia, oraz nie powoduje większego dyskomfortu, dlatego warto je wykonywać. Pamiętajmy by wyników nie odczytywać samodzielnie. Najlepiej jest skonsultować je z lekarzem, w celu wykluczenia wszelkich pomyłek. Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy zdać się na fachowe oko specjalisty.