Niepokojące symptomy alkoholizmu

Alkoholizm to bardzo destrukcyjna choroba cywilizacyjna, która kojarzona jest dość negatywnie, a osoby się z nią zmagające często są piętnowane przez społeczeństwo. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że od alkoholu uzależniają się zwłaszcza ludzie młodzi. Jakie są główne symptomy alkoholizmu i co wskazuje na to, że dana osoba może być uzależniona od alkoholu?

Główne symptomy alkoholizmu – niebezpieczne uzależnienie

Głównym czynnikiem, który bierze górę nad człowiekiem w momencie uzależnienia od alkoholu, jest bardzo silny głód alkoholowy, który odczuwa uzależniona osoba. Występuje on bardzo często, sprawiając, że człowiek czuje się źle i niekomfortowo, jeżeli nie sięgnie po alkohol. Osoba uzależniona odczuwa ciągły przymus picia, w związku z tym bardzo ciężko jest jej z tym uzależnieniem walczyć. Kolejną charakterystyczną cechą dla alkoholizmu jest niemożność zachowana kontroli podczas picia oraz znacznie zwiększona tolerancja na alkohol. Osoba uzależniona odczuwa przymus spożywania coraz większych dawek alkoholu, aby móc osiągnąć pożądany stan upojenia alkoholowego, czyli po prostu ulgę i spokój, które z niego wynikają. Uzależniona osoba całe swoje życie uzależnia od alkoholu, sprawiając, że jest on najważniejszą rzeczą w jego życiu.

Alkoholizm jest bardzo destrukcyjny, a jego leczenie powinno być prowadzone z pomocą lekarza psychiatra oraz psychologa. Warto także skorzystać z wielu popularnych grup Anonimowych Alkoholików, które pomagają chorym zmierzyć się z ich nałogiem. Rokowania co do wyzdrowienia z alkoholizmu są dosyć pozytywne, choć nie jest to bez wątpienia proces łatwy i szybki. Warto jednak zabrać się za to, jeżeli mamy problem alkoholowy, albo dostrzegamy go u bliskiej nam osoby.

Niepokojące symptomy alkoholizmu – na co zwrócić szczególną uwagę?

W leczeniu alkoholizmu niezbędna jest bez wątpienia reakcja oraz wsparcie otoczenia, ponieważ sam chory bardzo często wypiera fakt, że jest alkoholikiem. Jeżeli martwimy się o kogoś z bliskiego nam otoczenia, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że choroba alkoholowa się rozwija. Głównym symptomem, który pozwala zwrócić nam uwagę na chorego, jest fakt, że zdecydowanie nadużywa on alkoholu i bardzo często przestaje kontrolować się podczas picia. Osoby uzależnione nie dostrzegają momentu, w którym wypiły zdecydowanie za dużo, w związku z tym bardzo ciężko jest im przestać pić, co skutkuje niestety częstym upijaniem się do nieprzytomności, oraz wynikającymi z tego problemami poznawczymi, chory ma luki w pamięci i zapomina coraz więcej rzeczy. Bardzo ważny sygnałem jest także zauważenie, że chory odczuwa lęk i niepokój, oraz bardzo często może reagować frustracją, kiedy nie będzie w stanie z jakiegoś powodu zaspokoić swojego głosu alkoholowego. Taka osoba może się wykłócać o to, że wcale nie jest uzależniona, mocno temu zaprzeczając.

Dość ważnym sygnałem, informującym nas, że coś jest nie tak, jest także wygląd osoby uzależnionej. Jej cera staje się ziemista i wyschnięta, a zmarszczki znacznie się pogłębiają. Charakterystycznym znakiem zewnętrznym wskazującym na alkoholizm jest również zaczerwienienie twarzy oraz jej opuchnięcie. Alkohol wyniszcza organizm, co negatywnie wpływa na jego wygląd, oraz skutkuje także spadkiem masy ciała.

Artykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl