Niezwykły koncert w Wielkiej Synagodze w Tykocinie 


na zdjęciu Maria Sławek

W najbliższą niedzielę, 22 października o godz. 18.00, w Wielkiej Synagodze w Tykocinie odbędzie się wyjątkowy koncert TIKTIN / Wajnberg / Panufnik / Bach. Wystąpi Maria Sławek – skrzypaczka, wykładowczyni, prezes Instytutu Mieczysława Wajnberga. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech i USA. Artystka podczas wieczoru wspólnie z Lutosławski Quartet wykona utwory wybitnych polskich kompozytorów emigracyjnych oraz J.S. Bacha.

Wystąpią
Maria Sławek – skrzypce, kierownictwo artystyczne
Lutosławski Quartet (feat. Tomasz Januchta)

Program
Mieczysław Wajnberg – Concertino op. 42, Rapsodia na tematy mołdawskie op.47
J.S. Bach – Ciaccona z II Partity d-moll
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy (1971)

Program składać się będzie z wyjątkowych utworów kompozytorów, którzy przed wybuchem II wojny światowej przyjaźnili się i studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wajnberg dokonał ponadto prapremiery pierwszej wersji Tria fortepianowego Panufnika. Rozdzielenie ich utworów wielkim dziełem Jana Sebastian Bacha nie jest przypadkowe – twórczość tego kompozytora była niezwykle ważna dla nich obu, a Chaconne pojawia się w największym i najbardziej znanym dziele Wajnberga, jakim jest opera Pasażerka.

Wszystkie dzieła zagrane zostaną w kameralnej obsadzie na skrzypce solo i kwintet smyczkowy
Nagranie będzie zapisem koncertu, który zorganizujemy dla społeczności Tykocina w jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce – Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

 

Maria Sławek

Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi. Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech , Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła prestiżową funkcję artysty-rezydenta Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. W 2019 roku ukazał się nowy album artystki Rejoice nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a w 2020 pojawiło się także w limitowanej serii jako LP. Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką MKiDN, (m.in. w ramach programu „Młoda Polska”). W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy.

Wykłada historię muzyki żydowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Polsko-Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Międzynarodowej Konferencji „Mieczysław Wajnberg – twórca wobec historii: tożsamość, interpretacje, konteksty”, która odbyła się w AM w Krakowie w 2019 roku. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, w ramach którego przygotowała serię wykładów i podcastów dotyczących szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Jej publikacje znalazły się m.in. w tomie „Kultura – literatura, sztuka i nauka w XX” w ramach serii „Stosunki Polsko-Żydowskie” wydawanej przez Żydowski Instytut Historyczny i w roczniku „Zagłada Żydów” oraz w „Ruchu Muzycznym”. Była kuratorką wydarzenia „Domówka u Mietka Wajnberga”, współkuratorką powstania Spacerownika Warszawa Wajnberga, koordynatorką udziału Instytutu Mieczysława Wajnberga w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Polin i Żydowski Instytut Historyczny oraz kuratorką i pomysłodawczynią serii „Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych”.

 

Lutosławski Quartet

Zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce.

Od 2007 roku działa też jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Lutosławski Quartet dość szybko ugruntował swoją wysoką pozycję. W ciągu dziesięciu lat działalności gościł już na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad.

Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół niejednokrotnie koncertował z wybitnymi artystami, takimi jak Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Michel Lethiec, Tomoko Akasaka, Eugen Indjic, Ryszard Groblewski, Andrzej Bauer, oraz ze znakomitymi jazzmanami – byli to m.in. Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer, Charles Lloyd. Muzycy kwartetu współpracowali również z paryskim IRCAM-em.

Lutosławski Quartet nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX i CD Accord, jego nagrania wydało też NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu. Płyta – 2016 – zawiera utwory specjalnie skomponowane dla kwartetu i jemu dedykowane.

Data i miejsce:

22 października 2023 r., godz. 18.00
Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

Wejściówka: 5 zł/os.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.