Noc Muzeów 2021

Już 15 maja zapraszamy na Noc Muzeów 2021. Przygotowano różne bezpłatne wydarzenia stacjonarne oraz online zarówno w mieście jak i poza nim. Poniżej znajdziecie aktualny harmonogram.

 

GALERIA ARSENAŁ, ul. A. Mickiewicza 2, www.galeria-arsenal.pl

18.00 – 24.00 Noc meteorów w Galerii Arsenał, Gazeta Dzieci, Wystawy otwarte, Warsztaty SEPPO (online www.galeria-arsenal.pl/edukacja/romans-z-kosmosem)

Organizator: Galeria Arsenał

 

MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU, ul. Węglowa 1, www.sybir.bialystok.pl

od 20.00

Zupełnie nowa strona Muzeum (online www.sybir.bialystok.pl)

Z okazji Nocy Muzeów, Muzeum Pamięci Sybiru pokaże się z zupełnie nowej strony – strony internetowej. Znajdą się tam pierwsze informacje na temat otwarcia Muzeum, które zaplanowano na 17 września br. Za pośrednictwem strony już w sierpniu będzie można kupić bilety wstępu na wystawę. W specjalnie zaprojektowanej zakładce poświęconej zbiorom Muzeum zobaczyć będzie można także część zgromadzonych dotąd eksponatów.

Za kulisami budowy Muzeum Pamięci Sybiru (online www.sybir.bialystok.pl, www.youtube.com/user/muzeumpamiecisybiru)

Podczas prezentacji uchylony zostanie rąbek tajemnicy jej powstania, dzięki czemu można będzie dowiedzieć się jaką drogę przechodzi eksponat od momentu trafienia do Muzeum przez konserwację aż po umieszczenie w gablocie. Zdradzone zostanie także, co pojawi się na wystawie oprócz eksponatów ujawniając, jak tworzona była część scenografii.

Organizator: Muzeum Pamięci Sybiru

 

MUZEUM WOJSKA, ul. J. Kilińskiego 7, www.mwb.com.pl

9.30 – 17.00

„Więcej światła!”

godz. 10.00 i 12.00 zwiedzanie wystaw z latarkami (Oprowadzanie jednej rodziny o danej godzinie. Zapisy: tczyzewski@mwb.com.pl)

„Zdążyć przed północą”

Sprzedaż pakietów gadżetów w promocyjnych cenach. Do sprzedaży wprowadzono też Muzealnego Blind Boxa, którego zawartość pozostanie tajemnicą, aż do otwarcia paczki!

„To, co za oknem”

Od zmroku, w oknach Muzeum od ulicy J. Kilińskiego będzie można podziwiać specjalnie przygotowane i podświetlone eksponaty.

„Białostockie epizody” (online www.facebook.com/muzeumwojska)

Kolejny odcinek cyklu przygotowany wraz z Panem Andrzejem Lechowskim.

 „Noc Muzeów. Korespondencyjnie”

Kilka tysięcy białostoczan otrzyma kartki pocztowe z pozdrowieniami i informacjami od Muzeum Wojska.

Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku

 

KSIĄŻNICA PODLASKA IM. Ł. GÓRNICKIEGO, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A, www.ksiaznicapodlaska.pl

19.00 Film „Sekretne życie książek. Epizod 1”, ukazujący drogę książki od zakupu do momentu, gdy trafi ona do rąk Czytelnika (online www.facebook.com/ksiaznicapodlaska).

22.00 Film „Rękopisy” – o „skarbach”, znajdujących się w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej (online www.facebook.com/ksiaznicapodlaska).

 

14.05.2021 – 21.05.2021

Filia nr 1 Książnicy Podlaskiej (ul. Dobra 12) w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00 oraz we wtorek w godz. 11.00 – 19.00 zaprasza do obejrzenia wystawy „Białystok w książce, grafice i fotografii”.

15.05.2021 – 22.05.2021

Filia nr 4 (ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4) zaprasza do obejrzenia wystawy książek historycznych dla dzieci ,,Biblioteczne opowieści na Noc Muzeów”. Wystawę można oglądać w poniedziałek, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00, we wtorek w godz. 11.00 – 19.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 15.00.

13.05.2021

Filia nr 5 (ul. K. Pułaskiego 96) zaprasza grupy przedszkolne na „Bajkowe czytanie książek”. Zajęcia odbędą się o godz. 9.30 i 11.00, zapisy pod numerem tel. 85 74 80 124. Ilość miejsc ograniczona.

7.05.2021 – 21.05.2021

Filia nr 8 (ul. W. Witosa 34) zaprasza do obejrzenia wystawy książek „Książkowe bestsellery na ekranie”. Wystawę można oglądać w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00 oraz we wtorek w godz. 11.00 – 19.00.

14.05.2021-28.05.2021

Filia nr 9 (ul. Gajowa 73) od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00 – 17.00 zaprasza do obejrzenia wystawy: ,,Najstarsze…, Nietypowe…, Niesamowite… wydawnictwa w zbiorach Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej”.

Organizator: Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego oraz filie

 

 

PODLASKI INSTYTUT KULTURY, ul. św. Rocha 14 – plac przed Spodkami, www.pikpodlaskie.pl

17.00 – 22.00 Warsztaty robienia lampionów

Instruktorzy Podlaskiego Instytutu Kultury pokażą jak z niepotrzebnych pojemników i słoiczków, przy odrobinie wyobraźni i wykorzystaniu pasmanterii można zrobić ładne i przydatne lampiony. PIK zaprasza całe rodziny. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać swój lampion i zabrać go ze sobą do domu.

22.00 – 22.30 Koncert grupy wokalnej ZPiT „Kurpie Zielone”

Grupa wokalna Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” zaprasza na wieczorny, nastrojowy koncert pod gwiazdami. Będzie można usłyszeć pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny
w artystycznych opracowaniach.

Organizator: Podlaski Instytut Kultury

 

 

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ, ul. Leśna 7, Wasilków, www.skansen.bialystok.pl

19.00 – 21.00  Gra terenowa „witamy w skansenie” (Wymagane wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod numerem telefonu: 509 336 816 lub na adres: edukacja@pmkl.pl)

Poszczególne punkty gry powiązane są tematycznie z wystawami muzealnymi i zagadnieniami, prezentowanymi w skansenie. W każdym punkcie pracownik muzeum objaśni zadanie, opowie o kontekście danego zagadnienia, będzie nadzorował wykonane zadanie i zdecyduje o ilości przyznanych punktów. Po odwiedzeniu wszystkich etapów gry i zebraniu punktów na kwestionariuszu uczestnicy otrzymują nagrody – upominki w postaci wydawnictw i pamiątek muzealnych.

Organizator: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 

MUZEUM PODLASKIE, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, www.muzeum.bialystok.pl

18.00 wszystkich nieposiadających Facebooka zapraszamy na stronę internetową, gdzie prowadzona będzie relacja live www.muzeum.bialystok.pl.

18.00  Muzeum Podlaskie w Białymstoku  
Zaproszenie na Noc Muzeów (online www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

18.30   Muzeum Ikon w Supraślu

NIEBO NA ZIEMI – wernisaż wystawy (online www.facebook.com/MuzeumIkonSuprasl/)

Wystawa prezentuje ikony i prace ikonograficzne sióstr Iłarii i Agnieszki z pracowni ikonograficznej na Świętej Górze Grabarce.

 

19.00 Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego

FORTECE NA BAGNACH – dyskusja (online https://www.facebook.com/Dzia%C5%82-Archeologii-Muzeum-Podlaskiego-100160014964555)

Prezentacja najstarszych założeń obronnych odkrywanych dziś na Podlasiu. Poruszone będą zagadnienia związane zarówno z samymi wynikami prac badawczych, jak i społeczno-ekonomiczną interpretacją fenomenu bagiennych fortec. W dyskusji wezmą udział badacze zjawiska – Adam Wawrusiewicz i Aleksander Piasecki. Wydarzenie będzie zaproszeniem na wystawę czasową w Ratuszu, której wernisaż odbędzie się w czerwcu.

 

19.30  Muzeum Historyczne w Białymstoku

CO SŁYCHAĆ W MUZEUM? (online: https://www.facebook.com/MuzeumHistoryczneBialystok

https://www.youtube.com/channel/UCvevQXz8HsJqjTTlDLXYs-w

https://www.instagram.com/muzeum.historyczne.bialystok/)

Fabularyzowana opowieść o dźwiękach. W filmie utrzymanym w klimacie tajemniczości główne role odegrają dźwięki wydawane przez poszczególne zabytki znajdujące się na wystawie stałej w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Filmowi towarzyszyć będą publikacje w mediach społecznościowych Muzeum Historycznego, na Facebooku i Instagramie.

 

20.00  Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego,  Muzeum Podlaskie w Białymstoku

OKNO ZE SZTUKĄ – Ratusz, Rynek Kościuszki 10, (www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

Gdy będą Państwo spacerowali po Rynku Kościuszki, zachęcamy do zajrzenia do okien Ratusza, gdzie od godziny 20.00 będą pojawiać się eksponaty, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były eksponowane!

 

20.30  Muzeum w Tykocinie

NIEBO, PANIE MAGISTER – widowisko online na podstawie fragmentów powieści Czesława Straszewicza pt. „Mojżesz”. Premiera wydarzenia na Facebooku Muzeum w Tykocinie oraz w serwisie YouTube (www.facebook.com/muzuemwtykocinie)

 

21.00  Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

DYPLOMY 2020/2021 – oprowadzanie po wystawie (online www.facebook.com/MuzeumRzezbyAlfonsaKarnego)

Wirtualna prezentacja prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz rozmowy o sztuce i twórczości z młodymi artystami. DYPLOMY 2020/2021 są drugą edycją powstałą w trudnych warunkach pandemii. Pomimo niedogodności obecnego czasu tegoroczne prace są zróżnicowane plastycznie, technicznie i technologicznie; reprezentują cztery specjalizacje: tkaninę artystyczną, techniki druku artystycznego, techniki rzeźbiarskie i realizacje intermedialne. Tematy tegorocznych prac dyplomowych to: MASKA, INSPIRACJA REGIONEM I INSPIRACJA ARTYSTĄ.

 

21.30  Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

OGRODOWE ROZRYWKI – podcast (online www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

Moda, która pojawiła się w na dworze króla Ludwika XIV, sprawiła, że w XVIII wieku ulubionym miejscem spotkań i zabaw dworskiego towarzystwa stał się ogród. Słuchacze podcastu dowiedzą się, że w letniej rezydencji Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy, podobnie jak we francuskim Wersalu, w naturalnej scenerii parku wystawiano sztuki teatralne, opery, urządzano koncerty, tańce i bankiety pod gołym niebem.

 

22.00  Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

KOLORY PODRÓŻY. MALARSTWO ALEKSANDRA SZTURMANA (1869–1944) – oprowadzanie kuratorskie po wystawie (online www.facebook.com/Muzeum-Obojga-Narod%C3%B3w-w-Bielsku-Podlaskim-106611057644254)

Wystawa jest prezentacją obrazów Aleksandra Szturmana znajdujących się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tematem przewodnim ekspozycji są podróże artysty do najciekawszych miejsc Europy.

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz oddziały

 

MUZEUM NA WĘGLOWEJ, ul. Węglowa 8, www.motoretro.org.pl

19.00 – 24.00 Noc Muzeów w Muzeum Na Węglowej

Organizator:  Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki MOTO RETRO

 

BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ROCHA, ul. Ks. A. Abramowicza 1 (wieża kościoła – wejście przy zakrystii)

20.00 – 24.00 Panorama Miasta nocą z punktu widokowego wieży Bazyliki Mniejszej pw. Św. Rocha – pomnika historii

Organizator: Stowarzyszenie SOS dla kościoła Św. Rocha w Białymstoku

 

UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA ANDRZEJA MYRCHY, ul. Ciołkowskiego 1J, www.centrum.uwb.edu.pl

20.00 – 20.45 „Nietoperze – nocni łowcy”

Prelekcja dra Janusza Kupryjanowicza (online https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ad4b63d26fe1c42a9ad1a3f2a436fb894%40thread.tacv2/1620193536238?context=%7b%22Tid%22%3a%2276762ec9-1fab-4dce-86c4-ccae9ca8333d%22%2c%22Oid%22%3a%2259be37cc-3863-407d-aa51-05df241a0b15%22%7d)

Organizator: Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy

 

UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU, ul. J. Kilińskiego 1, www.umb.edu.pl

18.00 – 24.00 „Poza szlakiem czyli tajemnice Pałacu Branickich” (wszystkie wydarzenia odbywać się będą online na stronie oraz w mediach społecznościowych  Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji):

 • 00 Premiera filmu „Radowe dziewczyny”. Film ukazuje historię odkrycia radu i jego ogromnej popularności w kosmetyce, wodolecznictwie czy radiologii. Akcja dzieje się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, a w poszczególne role wcielili się pracownicy Muzeum.
 • 30 Intrada, Thomas Simpson, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO –  Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
 • 00 „Pokoje łazienkowe, cerkiew czy sala wykładowa czyli historia Auli Kolumnowej w Pałacu Branickich. Odkrywamy historię kolejnej części Pałacu – znajdującej się w lewym skrzydle Auli Kolumnowej, na co dzień dostępnej studentom UMB, a kryjącej wiele interesujących historii oraz dzieł sztuki.
 • 30 Die Nachtigall, William Brade, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
 • 00 Premiera filmu „Poza szlakiem czyli tajemnice Pałacu Branickich” , stworzonego specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów. Na filmie zaprezentujemy najciekawsze miejsca i eksponaty głównej siedziby UMB – Pałacu Branickich, znajdujące się poza tradycyjną trasą zwiedzania. Będzie to okazja do zajrzenia do gabinetu Rektora czyli dawnych Pokoi Złotych, niedawno odrestaurowanego Pokoju Królewskiego, Sali Senatu i wielu innych przestrzeni. Opowiemy o wybitnych dziełach sztuki kryjących się w pałacowych apartamentach, autorstwa m.in. M. Reintza, L. Slendzińskiego czy T. Bołoza.
 • 30 Suita F::Entrée, Sarabanda, Menuet, Bouree, Christian Friedrich Witt, XVII/XVIII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
 • 00 „Obraz Józefa Zimmermana w Pałacu Branickich”. Opowiemy o historii międzywojennego obrazu J. Zimmermana przedstawiającego Sfinksy w Ogrodzie Branickich oraz odkryjemy miejsce jego eksponowania.
 • 30 Menuet, Anthony Holborne, XVI w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
 • 00 Film „Z wizytą w międzywojennym gabinecie stomatologicznym. Jak był wyposażony gabinet stomatologiczny 100 lat temu? Które zabiegi najczęściej wykonywano? Kto wprowadzał w ruch wiertarkę stomatologiczną? O tym i wielu innych tajnikach pracy międzywojennego stomatologa opowiemy na filmie.
 • 30 Taniec polski, Valentin Haussmann, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
 • 00 „Widzimy się w Muzeum”, czyli zapraszamy na wirtualne zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

Organizatorzy: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Biuro Promocji i Rekrutacji. Partner: Fundacja CANTIO – Edukacja przez sztukę, Białystok.