Nowe żłobki w Białymstoku

W ostatnich latach Białystok zyskał nową placówkę opieki dla najmłodszych mieszkańców, Żłobek miejski nr 9. inwestycja ta pozwoliła zwiększyć liczbę miejsc opieki dla dzieci, jednak wciąż istnieje potrzeba kolejnych żłobków w mieście. Dlatego też planowana jest budowa kolejnej placówki przy ul. Kawaleryjskiej.

W Białymstoku obecnie funkcjonuje 9 żłobków miejskich, które oferują opiekę dla łącznie 1 273 dzieci. Trzy lata temu oddano do użytku żłobek miejski nr 9, mieszczący się przy ul. I. Mościckiego 2j. Dzięki tej nowej placówce zwiększyła się dostępność miejsc dla najmłodszych mieszkańców Białegostoku.

Żłobek miejski nr 9 mieści się w nowoczesnym budynku, zaprojektowanym z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Na powierzchni około 2000 m2 znajdują się sale dla 152 dzieci (w sześciu grupach), administracja, część socjalna, kuchnia z zapleczem i magazynami oraz strefa techniczna. Inwestycja objęła także wybudowanie placu zabaw oraz parkingu samochodowego. Placówka zapewnia opiekę dzieciom w różnym wieku, począwszy od 20. tygodnia życia aż do 3 lat.

Koszt całej inwestycji wyniósł niemal 9,5 miliona złotych, z czego 3,8 miliona złotych pochodziło z programu „maluch +” na rok 2020.

Przestrzeń żłobka została zaprojektowana w taki sposób, aby umilić dzieciom czas spędzony w placówce. Na parterze i piętrze znajdują się dodatkowe place zabaw, wyposażone m.in. w zjeżdżalnie i domki. zorganizowana została także sala sensoryczna, w której dzieci mają możliwość rozwijania swoich zmysłów i umiejętności.

W ramach działalności żłobka organizowane są również warsztaty dla rodziców, które pozwalają im poszerzać swoją wiedzę na temat rozwoju dziecka, zdrowego stylu życia oraz komunikacji z maluchem. celem tych wydarzeń jest budowanie relacji między rodzicami a pracownikami placówki.

Obecnie planowana jest budowa nowego żłobka miejskiego przy ul. Kawaleryjskiej, która ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2026 roku. środki na ten cel zostały już przyznane z programu „maluch +”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.