Jaki styl ogrodu wybrać?

Ogrody prezentowane przez Maję Popielarską wzbudzają zachwyt. Każdy z nich jest piękny, ale równocześnie inny, każdy z nich jest indywidualny i odzwierciedla upodobania właścicieli. Jakie style ogrodów są najpopularniejsze?

Co kryje się pod pojęciem „styl ogrodu”

Ogrody w poszczególnych stylach różnią się przede wszystkim sposobem ich zagospodarowania. W niektórych rabaty są idealnie równe, kwiaty starannie dobrane pod względem kolorystycznym, w innych rośliny rosną swobodnie, ingerencja gospodarza jest minimalna.
Decydując się na założenie ogrodu w konkretnym stylu trzeba pamiętać, że powinien on być dopasowany do architektury głównego budynku, dom i ogród powinny stanowić całość. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych stylów ogrodowych, która pozwoli wybrać ten najbardziej pasujący do całej posesji.

Ogród w stylu angielskim

To jedna z najpopularniejszych aranżacji ogrodowych. Ogrody w tym stylu najbardziej przypominają naturalną roślinność. Poszczególne gatunki wzajemnie się przenikają, nie mają ściśle wyznaczonych miejsc. Ciecia roślin wykonywane są tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Na tego typu ogrody najlepiej nadają się duże przestrzenie o urozmaiconym krajobrazie. Piętrowo rosnące rośliny stanowią dodatkowy element dekoracyjny. W takim ogrodzie ścieżki również powinny wyglądać naturalnie, dlatego najlepiej będą pasować wykonane z naturalnego kamienia lub drewna. Ławki, stoły, altanki swoją stylizacją powinny nawiązywać do ogrodu i domu.

angielski

Ogród w stylu francuskim

To przeciwieństwo ogrodu angielskiego, dopracowany jest w każdym calu. Ze względu na pracochłonność jest ogromnym wyzwaniem, którego podejmą się tylko nieliczni. Wszystkie ścieżki, klomby, elementy ozdobne, mała architektura są dokładnie zaplanowane. Dotyczy to nie tylko wielkości i rozmieszczenia, ale także sadzonych roślin. Dominującym elementem ogrodów francuskich są żywopłoty i drzewa iglaste, które muszą być systematycznie przycinane, także trawniki muszą być idealnie równe. Poszczególne strefy w ogrodzie są wyraźnie oddzielone za pomocą palisad, rollborderów.

ogrod-styl-francuski

Styl holenderski w ogrodzie

Holandia przede wszystkim kojarzy się z tulipanami i to one dominują w ogrodach holenderskich. Cebulki sadzi się bardzo gęsto, by kwiaty po zakwitnięciu tworzyły kolorowy dywan. Tulipanom towarzyszą także inne rośliny cebulkowe. Ten styl doskonale nadaje się do ogrodów o małej powierzchni, jak również ogrodów minimalistycznych. Niewielkim nakładem pracy można osiągnąć imponujące efekty. Atutem tego typu aranżacji jest jej uniwersalność. Ogród holenderski doskonale pasuje do domów o tradycyjnej elewacji, jak i tych bardzo nowoczesnych.

Ogrody w stylu wschodnim, czyli chińskie i japońskie

Wydawać, by się mogło, że to ogrody bardzo podobne, ponieważ wywodzą się z tego samego kręgu kulturowego. Jednak nic bardziej mylnego.

Założenie ogrodu chińskiego to prawdziwe wyzwanie, nawet dla doświadczonych ogrodników. Każdy element jest w nim dokładnie zaplanowany i pełni określoną funkcję. Całość ma zapewniać harmonię i równowagę gwarantujące życie w zgodzie z naturą. To podstawowe założenie konfuncjonizmu, najstarszej chińskiej filozofii i religii. Na założenie ogrodu chińskiego najlepiej nadają się duże przestrzenie o różnorodnym ukształtowaniu terenu, najlepiej z naturalnym strumieniem lub stawem. W przypadku ich braku koniecznie trzeba założyć sztuczny zbiornik, bo woda i kamień oznaczają  trwałość, dlatego w ogrodzie nie może zabraknąć głazów i rzeźb kamiennych. Symbolika to nieodzowny, charakterystyczny element ogrodów chińskich. Roślinność w tych ogrodach bardzo przypomina rośliny w ogrodach naturalnych.

azjatycki

Ogrody japońskie są proste w pielęgnacji, dlatego stają się coraz bardziej popularne. Dominują w nich kolorowe malwy, różaneczniki, peonie (popularnie nazywane piwoniami), azalie. Podobnie jak w ogrodzie chińskim musi znaleźć się w nim jakiś zbiornik wodny. Doświadczeni ogrodnicy mogą skusić się na posadzenie drzewek bonsai, ale to prawdziwa sztuka wymagające nie tylko wiedzy, ale i cierpliwości.

Poza wodą wspólną cechą ogrodów wschodnich jest mała architektura z charakterystycznymi piętrowymi dachami.

Ogrody polskie

Na terenach podmiejskich właściciele ogrodów najchętniej łączą jego funkcje rekreacyjne i użytkowe, stąd często podzielony jest on na dwie części. Pierwsza reprezentacyjna umieszczona jest w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Tu najczęściej sadzi się rośliny ozdobne i planuje miejsca do wypoczynku i spotkań towarzyskich. W części oddalonej i osłoniętej przed wzrokiem gości, rozmieszczone są grządki warzywne, owocowe, gospodarze uprawiają krzewy i drzewka owocowe. Dzięki temu rodzina od wiosny do lata ma zapewnione ekologiczne produkty, a dodatkowo można przygotować także przetwory na zimę.

ogrod-styl-polski

Decydując się na ogród w konkretnym stylu trzeba brać pod uwagę czas, jaki możemy poświęcić na jego pielęgnację. Podlewanie i nawożenie to zdecydowanie za mało, by rośliny pięknie się prezentowały. Wymagają przycinania, czasami przesadzania, obrywania przekwitłych kwiatów.

Ważną kwestią są również koszty. Rośliny rzadkie, egzotyczne są znacznie droższe od popularnych bylin. I sprawa najważniejsza, na efekty będziemy musieli poczekać, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: ( ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.