Ogród w stylu romantycznym – jak go urządzić i na jakie kwiaty postawić?

Coraz więcej osób projektując i tworząc ogród zwraca uwagę na stylistykę. Do ogrodu zatem nie wybiera się przypadkowych roślin, a te które mogą stworzyć określony klimat. My dziś proponujemy zaprojektowanie i wykonane ogrodu w stylu romantycznym. Co powinno się w nim znaleźć i na jakie kwiaty warto postawić?

Kwiaty, które są symbolem miłości

Bez wątpienia są takie kwiaty, które nieodłącznie kojarzą się z uczuciami, a szczególnie z miłością w romantycznym wydaniu. Na pewno należą do nich róże. Można zdecydować się zarówno na te pnące, które mogą wspinać się po pergolach, które notabene są niezwykle romantycznymi elementami ogrodu pomiędzy którymi mogą znaleźć się choćby ławeczki. Dobrze oczywiście sprawdzą się również gatunki sadzone na rabatach, choć na pewno trzeba liczyć się z tym, że ich uprawa nie jest łatwa. Lilie ogrodowe to także kwiaty, dzięki którym można okazać miłość i poważne zamiary wobec drugiej osoby, a uprawiane w ogrodzie pięknie współgrają z różaną rabatą. Oczywiście zamiast róż można zdecydować się na inne rośliny cebulowe, które można uprawiać na rabacie obok lilii ogrodowych. Oczywiście mamy na myśli czerwone tulipany, które są symbolem doskonałej miłości. Generalnie tulipany są kwiatami miłości i można zdecydować się także na inne kolory, które mają także swoją symbolikę. Pomarańczowe oznaczają pasję i pożądanie, a żółte szczęście. Z kolei różowe wyrażają troskę o drugą osobę.

Postaw na formowane żywopłoty, które mogą tworzyć zielone bramy

Ogród romantyczny może być niczym tajemniczy ogród, a w nim nie może zabraknąć zielonych bram. Mogą je tworzyć odpowiednio formowane rośliny. Przejścia można stworzyć wewnątrz wychodowanego grabu czy też ligustra. Należy zacząć od usunięcia kilku roślin tworzących żywopłot, aby uzyskać przejście pożądanej szerokości. Na krańcach powstałej luki sadzi się rośliny, które staną się filarami łuku. Nowe rośliny zostaną połączone cienkim, metalowym prętem przymocowanym do ich pni za pomocą elastycznego przewodu z tworzywa sztucznego. Łuk powinien być zamocowany na wysokości przynajmniej 2,5 metra. Następnej wiosny wybiera się dwa silne pędy wyrastające na wysokości pręta z obu stron ich wierzchołki przycina się, by dobrze się rozgałęziły. Gdy ramiona łuku się zrosną, można usunąć podtrzymujący je pręt. W ten sposób powstanie wejście prowadzące do części ogrodu, w której może znaleźć się oczko wodne.

Stwórz ogródek skalny i małe oczko wodne

Poza kwiatowymi rabatami i przyciętymi w łuki żywopłotami w romantycznym ogrodzie może znaleźć się ogródek skalny. Do jego stworzenia należy wybrać płaskie i duże kamienie, np. wapienie, dolomity czy granity. Ponadto warto stworzyć półki, a do tego celu mogą przydać się podtrzymujące elki betonowe. Wokół kamieni można posadzić rośliny, które dobrze czują się na skalniaku, a więc np. dzwonek dalmatyński czy też bodziszek himalajski. Bez wątpienia obok skalniaka pięknie prezentować się będzie oczko wodne. W przypadku tego dużego można zdecydować się nawet na hodowlę ryb koi albo po prostu postawić na wodną roślinność, np. lilie wodne. Małe oczko wodne też może pięknie się prezentować. Do niego sprawdzi się między innymi mięta wodna czy tatarak.

Architektura ogrodowa w ogrodzie romantycznym, której nie może zabraknąć

Bez wątpienia romantyczny ogród wypełniony liliami ogrodowymi warto uzupełnić o elementy małej architektury ogrodowej. Poza wspomnianymi ławeczkami sprawdzą się także meble ogrodowe takie jak stół z krzesłami lub narożnikiem, gdzie można odpocząć i cieszyć się czasem na łonie natury. Oczywiście stół i ławeczki mogą znaleźć się wewnątrz ogrodowej altany, która bez wątpienia jest romantycznym elementem przestrzeni. Wewnątrz altanki warto umieścić także latarenkę z dużą świecą. Można również przyozdobić ją oświetleniem led, a w ogrodzie umieścić także solarne latarenki. Tuż obok altanki może znaleźć się pergola, po której może się piąć bluszcz albo wspomniana róża.

Ogród w stylu romantycznym można urządzić z elementami ogrodu w stylu angielskim, ale i francuskim. Przebywanie w takiej przestrzeni będzie prawdziwą przyjemnością.