Opiekunka osób starszych w Niemczech – jakie są korzyści i wyzwania związane z tym zawodem?

Praca jako opiekunka osób starszych wymaga pewnych umiejętności i predyspozycji – nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu. Chcesz sprawdzić, czy praca opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Opiekunki w Niemczech – czy język niemiecki jest konieczny przy wykonywaniu tego zawodu?

Najprościej mówiąc, różne. Oczywiście – wykształcenie medyczne czy ukończenie kursu opiekuna osoby starszej ułatwia znalezienie zatrudnienia. Nie jest to jednak wymóg, bez spełnienia którego nie można rozpocząć opieki nad osobą starszą. Inaczej mówiąc, opiekunki w Niemczech nie muszą mieć wykształcenia – znacznie ważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Z drugiej strony podnoszenie swoich kwalifikacji zawsze jest dobrym krokiem – może oznaczać wyższe zarobki.

Mimo że wykształcenie opiekunki w Niemczech jest kwestią drugorzędną, to opieka nad seniorami jest trudna. Stąd też przed kandydatami stawia się pewne wymagania. O czym mowa?

Opieka osób starszych Niemcy – wymagania:

  • siła fizyczna – senior może nie być samodzielny, a wówczas wsparcie opiekunki lub opiekuna w wielu czynnościach jest niezbędne,
  • odporność psychiczna – praca z seniorami jest trudna i wymaga m.in. cierpliwości czy stanowczości.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – jakie strategie stosować w kontakcie z seniorami?

Praca opiekunek w Niemczech wymaga nie tylko umiejętności dbania o seniora – konieczne jest też jego zrozumienie. Osoby starsze mogą mieć problemy z pamięcią, koncentracją czy wykonywaniem podstawowych czynności. To z kolei może być źródłem frustracji, zwłaszcza gdy wcześniej senior był osobą bardzo aktywną. Chcesz pracować na stanowisku opiekunki w Niemczech? Musisz wykazać się empatią i otwartością na potrzeby innego człowieka.

Opiekunka osób starszych Niemcy – pożądane cechy charakteru:

  • empatia – wykazując się zrozumieniem i wrażliwością, możesz zbudować więź z podopiecznym i pomóc mu zaakceptować sytuację, w jakiej się znalazł,
  • otwartość – możesz opiekować się seniorami o różnym usposobieniu, a to z kolei wymaga otwartości,
  • optymizm – wahania nastroju wśród osób starszych to coś zupełnie naturalnego i dlatego w trudnych chwilach warto być podporą dla podopiecznego.

Opiekunki w Niemczech – jakie są najważniejsze informacje o pracodawcy, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem pracy?

Nie brakuje Ci sprawności fizycznej? Jesteś osobą odporną na stres, empatyczną i nie brakuje Ci energii? Świetnie – możesz starać się o pracę jako opiekunka osoby starszej. Jeżeli chcesz wyjechać do pracy w najbliższym czasie, to najprościej będzie, jeżeli skontaktujesz się z agencją opiekunek. Sprawdzoną, zaufaną i zbierającą dobre opinie agencją jest Avoria – więcej informacji znajdziesz na stronie avoria.com.pl.

Opiekunki w Niemczech (zwłaszcza początkujące) często wyjeżdżają do pracy przez agencję opiekunek. To rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne. Powodów jest kilka: umowę podpiszesz jeszcze w Polsce, możesz sprawdzić zarówno agencję, jak i lepiej poznać rodzinę seniora oraz otrzymasz pomoc w organizacji transportu. Jednocześnie agencja zadba o Twoje bezpieczeństwo – zgłosi Cię m.in. do ubezpieczenia zdrowotnego i zapewni wsparcie mówiącego po polsku koordynatora.