Pies myśli, że jest człowiekiem – co robić?

Jeśli Twój pies nauczył się spać z Tobą w łóżku oraz zjadać ze stołu, przy którym i Ty siedzisz podczas posiłków, masz poważny problem. Pupil, któremu pozwalało się na zbyt wiele, może mieć problemu ze zrozumieniem, że do tego pory jego zachowanie było niewłaściwe. Zamiast karać, pokaż czworonogowi, że jego psie życie jest równie słodkie, co ludzkie – a może nawet lepsze!

Przyjemne legowisko

Jeśli Twój psiak nie ma własnego legowiska, nic dziwnego, że pakuje się do Twojego, cieplutkiego łóżka. Pewnie zakrywa nos pościelą i podkopuje się pod kołdrą – prawda? To typowe psie zachowania, których zwierzak zwyczajnie potrzebuje. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie co do wielkości psa, legowisko, zobaczysz jak szybko straci zainteresowanie Twoim łóżkiem. W swoim legowisku psiak będzie mógł się turlać bez przerwy. Będzie mógł tam chować swoje zabawki i czuć się bezpiecznie w swojskich zapaszkach.

Pyszna karma

Nie dziel się obiadem ze swoim psem. To tendencja, którą znają nasi rodzice i dziadkowie. My jednak nie powinniśmy tej tradycji kontynuować. Wszystko dlatego, że specjalistyczne karmy są o wiele lepiej skomponowane dla psa, niż Twój obiad. Dla przykładu, pies nie powinien zjadać zbóż, które dla Ciebie są jak najbardziej polecane. Głównym składnikiem psiej diety powinno być mięso, z którego Ty z powodzeniem możesz zrezygnować. Zakup karmę bezzbożową i zobacz, jak Twój pies chętnie zacznie zjadać posiłek z miski. Gdy spróbuje, jak pyszne jest psie jedzenie, przestanie go ciekawić, co znajduje się na Twoim stole.

Zwierzęcy kumple robią inaczej

Jeśli Twój pies jest raczej przyjacielski, zaproś do mieszkania psiego kumpla z mieszkania obok. Oczywiście o ile tamten nie ma podobnych problemów, co Twój pupil. Niech kolega pokaże mu, jak zachowuje się grzeczny pies – że reaguje na komendy, nie wskakuje na łóżko i zjada jedzenie z miski. Nawet nie wiesz, jakimi psy są obserwatorami. Czasami naprawdę trzeba z nimi postępować, jak z małymi dziećmi. Chodzi o tzw. warunkowanie. Niestety gdy pewne psie maniery nie były dla Ciebie istotne wcześniej, trudniej warunkuje się już dorosłego psa. Obserwacja kolegi może dać mu do myślenia, po czym psiak sam zacznie reagować podobnie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z: sklepzkarmami.pl/