Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie strony firmowej w Google?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto podjąć wyzwanie i zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze w pozycjonowanie strony firmowej. Odpowiedź nigdy nie jest jednakowa, ponieważ w przypadku niektórych biznesów SEO może stać się głównym sposobem na pozyskiwanie klientów, a w innych branżach tego rodzaju reklama w internecie będzie mniej skuteczna. W dzisiejszym artykule, postaram się przybliżyć Ci cały proces pozycjonowania strony. Poznasz korzyści jakie niesie za sobą posiadanie wysokich pozycji w wyszukiwarce, oraz sprawdzisz czy Twoja firma powinna zainteresować się pozycjonowaniem.

Pozycjonować stronę… ale gdzie?!

Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli napiszę że w wyszukiwarce Google, która jest aktualnie niekwestionowanym gigantem i liderem w branży. Prawie wszyscy szukają produktów i usług za pośrednictwem tej właśnie wyszukiwarki. Mam tutaj na myśli zarówno wyszukiwanie rzeczy w obszarze globalnym, krajowym, ale również i lokalnym. W dużych metropoliach, warto czasami nawet pozycjonować się dodając do słów kluczowych nazwę ulicy. Ewentualnie w tym ostatnim przykładzie, możemy dodatkowo wspierać nasze działania poprzez AdWords ( linki sponsorowane ).

AdWords… a czy to nie jest przypadkiem właśnie to pozycjonowanie/SEO?

Nie. Pozycjonowanie strony w naturalnych ( organicznych ) wynikach wyszukiwania, to zupełnie coś innego niż płatna reklama w AdWords. Jeśli Twoja strona internetowa naturalnie znajduje się w TOP10 na dane słowo kluczowe, to będzie ona tam 24h/dobę ( zakładając, że wszystko idzie zgodnie z planem i strategią SEO ) i Twoi klienci będą mogli dotrzeć do Twojej oferty w dowolnym momencie, a Ty nie zapłacisz nawet jednego grosza za ich kliknięcie w link. W przypadku AdWords, płacisz za każde kliknięcie ze sponsorowanych wyników wyszukiwania na swoją stronę firmową od ok. 0,50 zł do nawet kilkunastu złotych i więcej za jedno kliknięcie. Ten koszt jest uzależniony od konkurencji w danej branży i popularności danych słów kluczowych. Czy zatem warto w każdym przypadku zainwestować w pozycjonowanie strony zamiast płacić za kliknięcia w AdWords? Odpowiedź brzmi – to zależy. Pozycjonowanie strony internetowej, to koszt od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Zakładam, że nie jesteś właścicielem IKEI lub innego TESCO, bo jeśli tak, to mowa tutaj o zupełnie innym podejściu do SEO i raczej własnego zespołu w firmie niż zleceniu usługi pozycjonowania jakiejś zewnętrznej agencji. Jeśli jednak prowadzisz klasyczny interes w jednym z polskich miast, to nie musisz przerażać się tymi kosztami. Zwykle małe biznesy i mniej konkurencyjne branże ( nisze na rynku ), inwestują w pozycjonowanie „tylko” od 500 – 3000 zł / mc.

W obu przypadkach te koszta mnie przerażają! Czy oby na pewno to się opłaca?

Generalnie można pokusić się o stwierdzenie, że reklama w Google jest obecnie najskuteczniejszą i najtańszą ( ! ) reklamą we wszechświecie, jeśli nasz biznes rzeczywiście jest w stanie na tym ruchu skorzystać i w ogóle wygenerować jakiekolwiek wejścia. Na szczęście zdecydowana większość firm jest w stanie czerpać mniejsze lub większe korzyści z obecności swojej strony w wynikach wyszukiwania Google. W jakich przypadkach ten model reklamowy raczej na pewno się nie sprawdzi?

Spójrzmy na sytuacje realnie. Jeśli prowadzimy mały sklepik stacjonarny w małej miejscowości, a naszą grupą docelową jest niewielka, lokalna społeczność ( np. sklep z artykułami szkolnymi, biurowymi, stoisko w hali handlowej itp. ), to naturalne pozycjonowanie raczej nie zwiększy naszych zysków. Śmiem wątpić, że mieszkaniec takiego miasteczka będzie szukał informacji na temat artykułów biurowych w swojej miejscowości za pośrednictwem wyszukiwarki Google. Raczej po prostu wybierze się do najbliższego sklepu i dokona zakupu. Możesz ewentualnie stworzyć sklep internetowy i przedstawić swoją ofertę w całym kraju – w tym przypadku jak najbardziej warto zainteresować się pozycjonowaniem i AdWords, ale musisz brać pod uwagę, że konkurencja będzie o niebo większa niż w Twojej niewielkiej miejscowości. Zawsze musimy mierzyć siły na zamiary i zdawać sobie sprawę z kosztów danego przedsięwzięcia.

Innym przykładem, może być restauracja w małym miasteczku. Taki rodzaj lokalnego biznesu może wykorzystać pozycjonowanie naturalne lub AdWords, jeśli np. wynajmuje sale weselną czy udostępnia swoją powierzchnie do organizacji konferencji biznesowych. W takim przypadku, taka restauracja może wykorzystać pozycjonowanie lub/i AdWords, do „ściągania” klientów biznesowych lub przyszłych małżeństw z dalszych miejscowości. Jeśli natomiast w ofercie taki lokal posiada jedynie usługi gastronomiczne dla lokalnej, niewielkiej społeczności, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą alternatywne/tradycyjne metody promocji.

Jakie firmy powinny zainteresować się reklamą w Google?

Od Złotej Rączki w dużym mieście po duże firmy, działające na obszarze całego kraju – te wszystkie podmioty, mogą liczyć na spore zwiększenie obrotów poprzez reklamę w Google. Hydraulik, Fryzjer, Mechanik, czy stacjonarny sklep oświetleniowy – o ile mówimy o wystarczająco sporym mieście. Właściwie każdy biznes może wykorzystać reklamę w Google, jeśli nasza grupa docelowa jest na tyle duża, żeby warto było zainwestować w pozycjonowanie, ale też na tyle niszowa, żeby koszta nie zrujnowały naszego budżetu. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, jak np. popularność danych słów kluczowych, koszt za kliknięcie w modelu PPC, lub wydatki związane z pozycjonowaniem strony w naturalnych wynikach wyszukiwania. Oczywiście większy budżet to większe możliwości, ale pamiętajmy że najpierw należy zrobić solidną analizę branży i konkurencji, żeby zacząć tworzyć własną strategie. Dobrze jest skorzystać z usług specjalisty ds. SEO/SEM, żeby przed rozpoczęciem właściwych działań wiedzieć mniej więcej czego możemy się spodziewać w przyszłości i zminimalizować ryzyko utopienia swoich pieniędzy.

Na koniec nieco bardziej optymistycznie

Sam prowadzę kilka swoich przedsięwzięć, które z sukcesem działają lokalnie tylko i wyłącznie dzięki reklamie w Google. Wykorzystuje do tego celu naturalne pozycjonowanie i czasami wspomagam się reklamą w linkach sponsorowanych AdWords. Koszta pozycjonowania naturalnego ograniczyłem do minimum, ponieważ sam się tym zajmuje. Świadczę również usługi SEO dla swoich klientów ( od małego warsztatu po dużą firmę medyczną ) i większość z nich pozyskuje swoich klientów głównie dzięki wyszukiwarce Google. Myślę, że w dzisiejszych czasach większość z nich po prostu by nie istniała, gdyby w porę nie zainteresowali się pozycjonowaniem lub reklamą AdWords. Na początku zawsze było trochę strachu przed nowym wyzwaniem, ale później zyski były coraz większe. Znam osobiście wielu Przedsiębiorców, którzy „wyciskają” z tego rodzaju reklamy niesamowite wyniki, często nie wydając na SEO więcej jak 500 zł…

Podsumowując, warto zainteresować się tego rodzaju reklamą swojej firmy i zlecić analizę konkurencji i popularności słów kluczowych. Jeśli podejdziemy do tematu mądrze i odpowiedzialnie, to ten krok może okazać się punktem zwrotnym w naszym biznesie.

Jarosław Kozak
Artykuł został przygotowany przez Sklep SEO seorelations.pl/sklepik-seo/