Prowadzisz firmę? Sprawdź, jak pozyskać środki na jej rozwój!

Posiadanie wielkiego, wartego miliardy pomysłu na nową firmę lub start-up jest świetne — ale co teraz? Prawdopodobnie potrzebujesz strony internetowej, zespołu technicznego, trochę powierzchni biurowej i oczywiście przynajmniej wystarczającej ilości gotówki przychodzącej każdego miesiąca, aby zapłacić czynsz. Co oznacza, że potrzebujesz pieniędzy. Niezależnie od tego, czy jest to nowa, fajna aplikacja, czy wytworna kawiarnia, większość firm i większość przedsiębiorców potrzebuje przynajmniej odrobiny funduszy, aby naprawdę ruszyć z miejsca na początku.

Fundusze europejskie i środki na rozwój firmy

Na początku wielu przedsiębiorców stosuje „bootstrapping”, co oznacza finansowanie Twojej firmy poprzez zbieranie wszelkich środków osobistych, jakie możesz znaleźć. Zwykle obejmuje to konto oszczędnościowe, karty kredytowe i wszelkie linie pod zastaw domu, które możesz posiadać. W wielu przypadkach wykorzystanie posiadanych pieniędzy zamiast ich pożyczania jest świetnym podejściem — w rzeczywistości niektórzy przedsiębiorcy kontynuują bootstrap, dopóki ich działalność nie będzie opłacalna. Może to być korzystne, ponieważ oznacza to, że nie będziesz mieć długów, pożyczek i miesięcznych płatności, które mogą Cię przygnębiać, zwłaszcza jeśli po drodze natkniesz się na kłopoty.

Zewnętrzne źródła finansowania i dotacje z UE — jak je pozyskać?

Jeśli chcesz szybko skalować swój biznes, korzystne może być pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania. Co się stanie, gdy skończą się Twoje środki lub zdecydujesz, że potrzebujesz czegoś więcej? To ostatecznie będzie zależeć od rodzaju firmy, którą budujesz, ale jest kilka rozwiązań, od których można zacząć. Jednym z nich są fundusze europejskie, pożyczki i kredyty.

Różne źródła finansowania biznesu

Istnieje wiele różnych sposobów pozyskiwania finansowania dla firmy, ale zasadniczo dzielą się one na dwa rodzaje: pożyczanie pieniędzy do późniejszej spłaty lub sprzedaż udziałów w firmie. Znajdziesz jednak wiele opcji finansowania w ramach każdego rodzaju, a najbardziej odpowiednia dla Ciebie będzie określona przez Twoje okoliczności, takie jak:

  • wielkość Twojej firmy
  • to, ile pieniędzy potrzebujesz
  • charakter Twoich planów rozwojowych

Dotacje dla małych firm

Możesz kwalifikować się do otrzymania dotacji dla małych firm na pokrycie niektórych rodzajów wydatków. Dotacje rządowe i UE są dostępne dla start-upów i innych małych firm na pokrycie kosztów lokalu, zakładu, maszyn i sprzętu IT. Każda dotacja będzie miała swój własny proces składania wniosków i ścisłe kryteria kwalifikacyjne, więc nie ma gwarancji, że będziesz się kwalifikować — dlatego też dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z firmą, która zajmuje się pozyskiwaniem funduszy europejskich. Warto zbadać dostępne opcje, zwłaszcza jeśli to nowo powstała firma.

Co należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu możliwości finansowania Twojej firmy?

Koszt i wygoda nie są jedynymi czynnikami przy poszukiwaniu finansowania dla Twojej firmy. Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie pasować do Twoich długoterminowych celów, a także rozważ ryzyko każdego z nich. Twoim głównym wyborem jest to, czy pożyczyć, zobowiązać się w realizację dotacji, czy poszukać inwestycji. Pożyczanie oznacza, że zachowujesz pełny udział w firmie, ale spłaty mogą być ciągłym obciążeniem, które może spowolnić Twój rozwój. I odwrotnie, inwestycja zapewnia zastrzyk gotówki, którego nie musisz spłacać, więc wzrost może przebiegać szybciej – ale będziesz musiał podzielić się tym wzrostem ze swoimi udziałowcami.

Znajdź odpowiednie finansowanie dla swojej firmy

Odszukanie odpowiedniego finansowania, które będzie idealnie dobrane do Twojej działalności może być najtrudniejszą częścią rozpoczęcia funkcjonowania firmy, ale także najbardziej satysfakcjonującą rzeczą. Po zaoszczędzeniu, uzyskaniu zgody na pożyczkę lub znalezieniu odpowiedniej dotacji czy inwestorów, możesz zacząć wykonywać swoją wymarzoną pracę!

edoradca.pl
Artykuł powstał we współpracy z portalem edoradca.pl