Relaks na huśtawce

Huśtawka jest sposobem na odprężenie się i na świetną zabawę dla dzieci. Huśtawka we własnym ogrodzie wcale nie musi się wiązać z dużymi kosztami jeżeli zrobimy ją własnoręcznie.

Huśtawka – własnej produkcji czy kupna?

Osoby, które zastanawiają się nad sprawieniem swoim dzieciom prezentu w postaci huśtawki często zastanawiają się czy lepiej ją kupić czy może wykonać samodzielnie. Czasem w grę nie wchodzą już tylko koszty, ale po prostu bezpieczeństwo dziecka. Czy huśtawki posiadające certyfikaty są bezpieczniejsze dla dzieci i czy gwarantują zabawę bez przykrych konsekwencji w postaci upadków, czy przypadkowych uderzeń dziecka o huśtawkę? Otóż nie jest to do końca jasne.

Wybór huśtawki jest ściśle powiązany z wiekiem dziecka. Huśtawka musi być stworzona dla dzieci w określonym wieku inaczej nawet taka, która posiada wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa będzie stanowiła zagrożenie. Dla bardzo małych dzieci rzeczywiście lepsze od huśtawki domowej roboty będą zapewne specjalne bujaki przeznaczone dla niemowląt. Jeżeli chodzi o starsze dzieci nie powinny one zrobić sobie większej krzywdy na huśtawce domowej roboty niż na certyfikowanej huśtawce prosto ze sklepu. Ważne jest tylko, żeby huśtawka dla dziecka została wykonana starannie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jak zrobić huśtawkę dla dziecka?

Jeżeli zdecydujemy się na własnoręczną produkcję huśtawki dla dziecka powinniśmy przemyśleć kwestię jej umieszczenia. Czy zamierzamy zamontować ją w domu, czy może w ogrodzie. Huśtawka ogrodowa dla dziecka może być w zależności od modelu miejscem, z którego będą korzystali także dorośli.

Wykonanie huśtawki ogrodowej, której siedziskiem będzie ławeczka, będzie wymagało od nas pewnego nakładu pracy, jednak trud ten prawdopodobnie się opłaci. Zarówno finansowo, jak i później, kiedy będziemy wraz z dziećmi wypoczywać na huśtawce. Taka huśtawka potrzebuje solidnego oparcia, dlatego nie może być w przeciwieństwie do małej jednoosobowej huśtawki powieszona na drzewie. Konstrukcja, na której będzie zawieszone siedzisko zamontowana będzie z drewnianych bali.

Elementami niezbędnymi to wykonania huśtawki będzie siedem kawałków drewna o różnej długości. Musimy dostosować długość drewnianych bali do przewidywanej wysokości naszej huśtawki. Potrzebujemy jednego bardzo długiego i grubego kawałka drewna, który będzie umieszczony na samej górze konstrukcji, na nim będzie zawieszone siedzisko. Ponadto musimy znaleźć trzy długie i równe bale. Będą one umieszczone po dwa po obu stronach konstrukcji i ustawione w kształcie odwróconej litery V, będą podtrzymywały całą huśtawkę.

Kolejnym elementem, którego będziemy potrzebować są cieńsze deski, z których będzie skonstruowana ławeczka – nasze siedzisko. Jeżeli mamy taką możliwość możemy użyć całej już gotowej ławeczki jednak bez elementów ją podtrzymujących. Dobrze, kiedy nasza ławka jest szeroka, jednak pamiętajmy, że musi być odpowiednio węższa od górnego bala, który będzie unosił całą konstrukcję. Ostatnią rzeczą są łańcuchy, których zadaniem będzie podtrzymywanie naszego siedziska.

Następnie podcinamy wszystkie belki tak, żeby nasza huśtawka miała idealną dla nas wysokość. Ważne jest, żeby były one idealnie równe. Belki, które mają podtrzymywać całą konstrukcję i największą belkę krzyżujemy ze sobą na kształt odwróconej litery V, jednak u góry zostawiamy trochę miejsca i tam również krzyżujemy je na tyle, żeby zmieściła się pomiędzy nimi górna największa belka, skos musi się odrobinę zazębiać. Następnie w miejscu ich zetknięcia wiercimy dziurę, w której umieszczamy metalowy pręt i dokręcamy go śrubami. Jeżeli będzie wystawał, ucinamy go. Rozłożone belki wzmacniamy u dołu mniejszymi, które będą wzmacniały ich stabilność. Kiedy już wykonamy te czynności zabieramy się za mocowanie górnej belki. Układamy ją na górze pomiędzy zazębieniem belek – nóg i mocujemy ją.

Kiedy cała konstrukcja jest już gotowa mocujemy ławeczkę. Przewieszamy łańcuchy przez górną belkę a po drugiej stronie mocujemy je do ławki za pomocą specjalnych metalowych zaczepów.

Tak przygotowaną huśtawkę wykładamy poduszkami, kołdrą, kocem czy jakimś innym materiałem, dzięki któremu siedzisko będzie miękkie. Zwiększy to również walory estetyczne huśtawki.

Podsumowując, do wykonania huśtawki ogrodowej potrzeba nam:

  1. siedem ociosanych belek drewnianych odpowiednio różnej długości,
  2. ławeczki bez elementów podtrzymujących,
  3. łańcuchów,
  4. a dodatkowo sprzętu potrzebnego do zmontowania wszystkich tych elementów.

Wykonanie takiej huśtawki jest dosyć pracochłonne, jednak dzięki temu, że zrobimy to osobiście oszczędzimy sobie wielu kosztów, dodatkowo zyskamy wielką satysfakcję z powodu własnoręcznie zrobionej huśtawki, a także radości naszych dzieci. Dodatkowo dzięki wykonani dużej huśtawki umożliwimy sobie wspólną zabawę z dziećmi. Ponadto huśtawka ogrodowa sprawi, że i nasz ogród będzie wyglądał lepiej.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów do ogrodu, min. huśtawki ogrodowe dla dzieci: ogrodolandia.pl/hustawki-dla-dzieci