Seriale, które przypadną do gustu nastolatkom


Fot.SHAUN MADER/PatrickMcMullan.com

Seriale młodzieżowe to od lat stały punkt ramówki każdej dużej stacji telewizyjnej. Dlaczego? Powód jest prosty – gimnazjaliści i licealiści uwielbiają serie opowiadające o perypetiach swoich rówieśników, a hity sprzed lat takie jak „Beverly Hills 90210”, „Życie na fali” czy „Buffy – postrach wampirów” mają dziś status kultowych. Współczesne nastolatki chętnie do nich wracają, ale w telewizji nie brakuje także nowszych, zasługujących na uwagę produkcji.

„Słodkie kłamstewka”

Seriale młodzieżowe kojarzą Ci się głównie z opowieściami o pierwszych miłościach, wrednych koleżankach ze szkoły i konfliktach z rodzicami? W takim razie „Słodkie kłamstewka” z pewnością Cię zainteresują. Amerykańska produkcja doczekała się aż 7 sezonów (obecnie w Stanach Zjednoczonych emitowana jest ostatnia seria) oraz masy statuetek i nominacji do przyznawanych przez nastolatki nagród Teen Choice Awards. Fabuła „Słodkich kłamstewek” przypomina nieco „Gotowe na wszystko” i skupia się na losach czterech przyjaciółek – Arii, Spencer, Emily i Hannah – które próbują ułożyć sobie życie po zaginięciu rządzącej ich paczką Alison. Z czasem zaczynają otrzymywać sms-y od tajemniczego/tajemniczej „A”, który/która grozi, że wyjawi wszystkie ich sekrety. „Słodkie kłamstewka” oprócz wątków kryminalnych poruszają też ważne tematy – prześladowania w szkole, problemy z akceptacją własnego ciała i orientacji seksualnej oraz cyberprzestępczość. W Polsce serial można oglądać na AXN.

„Plotkara”

Oparty na książkach Cecil von Ziegesar serial „Plotkara” obecnie emitowany jest na dostępnych w ofercie telewizjaswiatlowodowa.pl kanałach Canal+ Seriale oraz Canal+ Family. Seria często nazywana jest nowojorskim odpowiednikiem „Beverly Hills 90201”. I nie ma się co dziwić, bo analogii jest całkiem sporo. Pierwsze skrzypce w „Plotkarze” grają Serena van der Woodsen oraz Blair Waldorf, licealistki z bogatych domów na Upper East Side, które wraz ze swoimi przyjaciółmi i chłopakami są obiektem zainteresowania tajemniczej bloggerki (tytułowej plotkary), chętnie dzielącej się kompromitującymi wydarzeniami z ich życia w sieci. Nastolatki na całym świecie pokochały produkcję (w Korei Południowej nakręcono nawet rodzimą wersję), a postacie takie jak Serena, Blair, Chuck, Nate i Dan wciąż należą do najbardziej lubianych bohaterów seriali dla młodzieży.

„Kronika Shannary”

Nie samymi intrygami, miłostkami i plotkami nastolatki żyją. Oprócz produkcji obyczajowych sporym zainteresowaniem cieszą się też seriale fantastyczne. Jednym z popularniejszych jest „Kronika Shannary” (TVN7). Akcja dzieje się w świecie elfów, który nękany jest przez pojawiające się na skutek obumarcia pradawnego elfiego drzewa Ellcrys demonów. Główni bohaterowie, Wil Ohmsford i Amberle Elessedil otrzymują od Stróża Ziemi Allanona misję, której celem jest ochronienie drzewa. Zadanie jest jednak niebezpieczne, bo za nimi podąża najstarszy z demonów. „Kroniki Shannary” na razie doczekały się jednego sezonu, ale producenci pracują już nad drugim. Jego premiera latem w Stanach Zjednoczonych.