„Skarby carskiej Rosji” – wystawa replik jaj Fabergé

Od 1 kwietnia wszyscy odwiedzający Alfa Centrum mają okazję obejrzeć wielkoformatowe repliki 10 jaj Fabergé.

Zbliżająca się Wielkanoc jest doskonałą okazją, by przybliżyć mieszkańcom województwa podlaskiego sztukę złotniczą carskiej Rosji. W przestrzeni centrum – na placu przy restauracji Sphinx oraz w pasażu na przeciwko wejścia od ul. Świętojańskiej – ustawionych zostanie łącznie 10 wielkoformatowych replik jaj Fabergé.

jajka_alfa
Plakat wystawy

1-metrowej wysokości obiekty zaprezentują kopię takich dzieł jak jajko koronacyjne z 1897 roku, jajko z pnącymi różami, jajko w kształcie szyszki pinii, jajko z pączkami róży, jajko z bratkami, jajko z diamentową kratką, jajko Czerwonego Krzyża z portretami, jajko rodziny Rothschild, jajko z Orderem św. Jerzego, jajko z łabędziem. Wszystkie eksponaty uzupełnione zostaną planszami z opisem dzieła i jego historią.

Oryginalne jaja wykonywane były w pracowni złotnika Petera Carla Fabergé z takich surowców jak złoto, srebro, kość słoniowa czy masa perłowa. Pierwsze jajo powstało na zamówienie Aleksandra III w 1884 roku. Dzisiaj dzieła stworzone przez tego złotnika osiągają zawrotne sumy na aukcjach dzieł sztuki.

Klienci Alfa Centrum będą mieli okazje zapoznać się z replikami 10 wybranych dzieł. Wystawę można oglądać bezpłatnie do 14 kwietnia w godzinach otwarcia Alfa Centrum.