Spytaj Białystok – premiera książki i spotkanie z autorami

Galeria Arsenał zaprasza 28 listopada na premierę książki „Spytaj Białystok” oraz spotkanie z jej twórcami: Małgorzatą Jabłońską i Piotrem Szewczykiem w ramach cyklu Miasto-przestrzeń-społeczność.

„nie pytaj gdzie jadę – nie wiem” – tak rozpoczyna się Spytaj Białystok; graficzna opowieść o Białymstoku dwojga artystów z Górnego Śląska – Małgorzaty Jabłońskiej i Piotra Szewczyka. Składa się ona w sumie z 52 kart, zawierających refleksje anonimowych białostoczan na temat ich miasta w trzech językach: polskim, angielskim i białoruskim oraz komentujące je grafiki. Dzięki specjalnemu wykończeniu, kartki można swobodnie odrywać, a następnie powiesić na ścianie, czy komuś podarować. Notesowy charakter publikacji zachęca również do dopisywania lub dorysowywania swoich spostrzeżeń czy adnotacji. To autorska, dająca do myślenia interpretacja stolicy Podlasia. Powstawała jednak w ścisłej współpracy z mieszkańcami miasta i okolic.

Małgorzata Jabłońska i Piotr Szewczyk rozpoczęli pracę nad publikacją na zaproszenie Galerii Arsenał w sierpniu 2016 roku. Postanowili za pośrednictwem mieszkańców spytać Białystok o to, jak się miewa. Spostrzeżenia zbierali m.in. podczas spotkań z miejscowymi animatorami kultury oraz w ramach indywidualnych rozmów; część z nich pochodzi również z dyskusji w mediach społecznościowych czy ze spotkań warsztatowych w Galerii Arsenał (w tym, z osobami niewidzącymi i niedowidzącymi). Pytania i odpowiedzi, pytania bez odpowiedzi czy nawet odpowiedzi bez pytań stały się inspiracją do powstania grafik zamieszczonych w publikacji.

„ludzie, którym się jeszcze chce”, „byłeś zielony ale sczerniałeś”; „zawsze jest przestrzeń, gdzie można odetchnąć”, „jest szorstki jak sweter z wełny”; „na pierwszy rzut oka nie widać ekstremów” – takie m.in. spostrzeżenia znajdziemy na poszczególnych kartach książki.
Grafiki komentują tekst, stanowiąc ich wizualny kontrapunkt, niektóre zaś – znacząco milczą. Widzimy na nich zarysy znanych białostockich budynków, często naznaczonych tragiczną historią; ludzkie sylwetki zbudowane z geometrycznych figur, uproszczone choć wieloznaczne symbole – np. gwiazdy, krople mleka. Dopełnieniem czarno-białych grafik jest delikatnie zaznaczona zielona kolorystyka o niejednolitym nasyceniu koloru i różnorodnej fakturze. 

Spotkanie autorskie organizowane jest w ramach akcji „Miasto – przestrzeń – społeczność”.

„Miasto – przestrzeń – społeczność” to seria otwartych spotkań przyjmujących formułę panelowo- seminaryjną , których tematyka oscyluje wokół miasta, jego problemów oraz możliwych sposobów ich przezwyciężania.

Organizatorzy chcieliby aby spotkania stały się rodzajem platformy wymiany doświadczeń dotyczących życia i działania w przestrzeni kulturowo-społecznej i fizycznej miasta. Celem jest uwrażliwienie na tę przestrzeń i lepsze w niej rozeznanie, a także próby wspólnego wypracowania narzędzi do poprawy jej jakości. Głównym obszarem zainteresowań jest pole kulturowo-społeczne. Bliskie nam są koncepcje miasta, które jego rozwój uzależniają nie tylko od czynników ekonomicznych ale przede wszystkim kulturowych, a zalążki zmian upatrują między innymi w sztuce i stylu życia.

 

Data i miejsce: 28 listopada 2018 (środa), godz. 18:00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Prowadzenie: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska