Stwórz ogród przyjazny dzieciom

Dobrze zaaranżowany ogród powinien dokładnie odzwierciedlać potrzeby domowników. Zależnie od tego, ile osób będzie z niego korzystało oraz w jakim są wieku, jego wygląd i podstawowe funkcje mogą być zupełnie inne. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić ogrodom, w których będą przebywać małe dzieci. Istotne jest tutaj nie tylko zadbanie o obecność odpowiednich zabawek i sprzętów, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo pociech. To właśnie ono powinno być priorytetem przy aranżacji przydomowej przestrzeni.

W zależności od tego, w jakim wieku są dzieci, aranżacje ogrodów mogą się bardzo różnić. Starsze pociechy być może nie będą już potrzebować ogrodowych zabawek, z pewnością przyda się natomiast miejsce do wypoczynku. Z kolei najmłodsi z chęcią będą się wspinać, chować i zjeżdżać na zjeżdżalni.

Ogrodowe meble

Jeśli inwestor lubi wypoczywać na świeżym powietrzu, meble ogrodowe będą nieodzownym elementem aranżacji. Przydadzą się również wtedy, kiedy zajdzie potrzeba popilnowania najmłodszych członków rodziny. Dzieci, jak wiadomo, mają niespożyte pokłady energii, dlatego meble powinny być komfortowe i zapewniać wygodę pilnującym pociechy rodzicom oraz dziadkom. Można zadbać także o to, by stanęły pośród nich meble dla najmłodszych. Wygodne krzesełka do karmienia umożliwią wspólne spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, bez konieczności trzymania maluszka na kolanach.

Wybierając meble ogrodowe, warto pomyśleć  o dopasowanych do nich miękkich poduszkach. Te zapewnią wygodę zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Takie poduszki zazwyczaj są łatwe w czyszczeniu. Ich żywotność można dodatkowo przedłużyć, przechowując je w specjalnie do tego celu przygotowanej skrzyni. Warto pamiętać, że sama skrzynia również może posłużyć za wygodny mebel do siedzenia.

Ochrona przed słońcem

Ogrodowe meble to jednak nie tylko krzesła, stół i skrzynia. Bardzo przydatny może okazać się ogrodowy parasol. Należy o niego zadbać, zwłaszcza jeśli w ogrodzie przebywają małe dzieci. Jak wiadomo, ich skóra jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Przy nieodpowiedniej ochronie nie trudno o porażenie słoneczne.

Wybór parasoli, podobnie jak w przypadku mebli, jest bardzo duży. Zróżnicowana jest zarówno ich wielkość, kształt, jak i sposób mocowania. Warto rozważyć zakup takiego parasola, który umożliwi regulację jego ustawienia w zależności od pozycji słońca. Dzięki temu dziecko będzie mogło pozostać w cieniu przez większą część dnia.

Odpowiednia roślinność i aranżacja

Warto pamiętać, by przy małych dzieciach nie sadzić roślinności, która może stwarzać dla nich zagrożenie. Chodzi tu zwłaszcza o gatunki trujące, a także te, które mają ostre kolce lub ciernie. Nie powinno nam zależeć na tym, by wyeliminować z ogrodu wszystkie rośliny z kolcami, bo wkrótce okazałoby się, że nie pozostało już nic, co moglibyśmy posadzić. Roślinność trzeba jednak wybierać z rozwagą i dzielić na tę, która nawet pomimo lekkich oparzeń i ukłuć nie stanowi zagrożenia (np. pokrzywa lub świerk) oraz tę, której zdecydowanie lepiej unikać. Do drugiej grupy należy między innymi cis (Taxus sp.). W jego przypadku trujące są wszystkie części rośliny z wyjątkiem czerwonych osnówek owoców. Dla małych dzieci gatunek ten może stanowić realne zagrożenie, a zatrucie nim w najgorszym przypadku może być śmiertelne.

Przestrzeń do zabawy

W ogrodzie, w którym przebywają dzieci, nie może zabraknąć miejsca do zabawy. Chodzi tu zarówno o otwartą przestrzeń z równo przystrzyżonym trawnikiem, na którym będzie można usiąść i poczytać książkę albo pograć w piłkę, jak i o wpisujące się w wiek oraz gust pociech ogrodowe zabawki. Wśród tych przeznaczonych dla najmłodszych, nie powinno zabraknąć huśtawki oraz małego domu, w którym pomysły na zabawę same wpadają do głowy. Przestrzeń specjalnie stworzona do zabawy dla dzieci ma kilka zalet. Po pierwsze angażuje maluszki, które dzięki temu nie zaznają w ogrodzie nudy, po drugie rozwija ich koordynację ruchową, po trzecie daje chwilę wytchnienia dorosłym, którzy mogą obserwować bawiące się pociechy z tarasu.

Wspólna przestrzeń do wypoczynku

Kiedy czas zabaw dobiegnie już ku końcowi, a dzieci będą znużone przebywaniem na świeżym powietrzu, warto skorzystać z innego mebla, którego nie powinno zabraknąć w dobrze zaaranżowanym ogrodzie. Huśtawka ogrodowa spełni oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wspólne kołysanie się z pociechą pomoże uciszyć emocje dziecka i spędzić miło czas na relaksie i rozmowach. To wymarzone miejsce na wspólny wypoczynek i czytanie książek. W takich okolicznościach nie jednemu maluszkowi zdarza się nawet przymknąć oko.

Jeszcze raz bezpieczeństwo

W ogrodzie, w którym przebywają dzieci, nie powinny pozostawać bez nadzoru urządzenia, maszyny i narzędzia, które mogłyby sprowadzić na najmłodszych potencjalne zagrożenie. Jeśli na posesji brakuje miejsca do ich przechowywania, warto zainwestować w niewielki domek narzędziowy, który po pierwsze pozwoli je wszystkie uporządkować, po drugie i najważniejsze, wyeliminuje ryzyko ewentualnego wypadku z udziałem dziecka.

Ogród bezpieczny dla dziecka to gwarancja dobrej zabawy i możliwości poznawania świata bez  ponoszenia zbędnego ryzyka. Warto o tym pamiętać, aranżując przydomową przestrzeń.

Więcej na temat ogrodu dostosowanego do dzieci oraz odpowiednich sprzętów, mebli i zabawek przeczytasz na stronie bazkar.pl.