,,Tabulae – najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu”

17 i 18 czerwca 2022 r. w białostockim Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) w godzinach wstępu do Muzeum 10.00 – 18.00 można będzie obejrzeć miniwystawę pn. „Tabulae – najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu”.

Wystawę przygotował Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Archeologii.

Tematem wystawy są najstarsze elementy gier planszowych odkrytych na terenie województwa podlaskiego. Zbiór prawie 100 zabytków pochodzi z kurhanów datowanych na okres wpływów rzymskich i jest silnie związany z elitą kultury wielbarskiej, utożsamianej z ludem Gotów. Miniwystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne wykorzystujące rekonstrukcje gier oparte na źródłach historycznych oraz znaleziskach archeologicznych. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej rywalizacji!

O wydarzeniu opowie autor koncepcji wydarzenia mgr Hubert Lepionka (ur. 1993), archeolog – zatrudniony od 2017 roku na stanowisku asystenta w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Badacz, muzealnik, popularyzator, w swych zainteresowaniach skupiający się na okresie nowożytnym. Wielki fan gier planszowych (tych dawnych i współczesnych) fascynat wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych w funkcjonowaniu Muzeum oraz w badaniach archeologicznych.

Wstęp zgodnie z cennikiem Muzeum w godzinach 10.00 – 18.00.