Up To Date Festival 2023

Festiwal Up To Date zapoczątkuje muzyczne lato w Białymstoku. Odbędzie się w dniach 23-24 czerwca. Na miłośników muzyki elektronicznej czeka szereg występów w nowej miejscówce, zwanej „Secret Location”.

Up To Date Festival 2023 oferuje kilka nowości. To nie tylko nowa lokalizacja, ale też letnie daty, openairowa formuła i program oscylujący mocno wokół muzyki elektronicznej. To także okazja do świeżego startu i przemyślenia wielu aspektów organizacyjnych. Jednym z kierunków podjętych przez organizatorów jest zwrot w stronę ekologii. Ważne jest podjęcie partnerstwa z Grupą Electrum.

Częścią wspólnej strategii jest międzynarodowa konferencja zatytułowana „Do we really care? #balance #climatetech #responsibility”, która odbędzie się 24 czerwca w „Nie Teatrze” przy ul. Sienkiewicza 4. Spotkanie poświęcone będzie zagadnieniu funkcjonowania podmiotów muzycznych w kontekście dbania o dobrostan planety.

Warto podkreślić, że zmiany w programie muzycznym odbyły się nie tylko na płaszczyźnie muzycznej, ale także kuratorskiej. Na festiwalu usłyszymy 40 występów artystów i artystek, z czego 1/4 to reprezentanci polskiej sceny niezależnej, zaś 22,5% całego programu to kobiety.

Większość tegorocznych zmian ma swoje korzenie w badaniu, które na zlecenie festiwalu Up To Date przeprowadził Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

– Jako Miasto od początku istnienia Up To Date Festival wspieramy finansowo jego organizację. Obecnie festiwal jest wpisany do białostockiego Programu Wydarzeń Kluczowych – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Co roku to muzyczne wydarzenie cieszy się dużą popularnością.

Na podstawie „Programu polityki kulturalnej Miasta Białystok na lata 2018-2022 plus” Up To Date Festival wybrano jako imprezę kluczową w ramach Programu Wydarzeń Kluczowych. Ideą programu jest ułatwienie rozwoju dużych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez białostockich twórców. Dlatego też festiwal otrzymał dotację z Miasta na trzy lata 2021-2023, po 540 tys. zł rocznie.

Up To Date Festival jest organizowany od 2010 roku. Szczegółowe informacje o festiwalu są dostępne na stronie organizatora.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

za:bialystok.pl