Urodziny Epi-Centrum Nauki

Ostatni weekend sierpnia w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku obfitować będzie w szereg wydarzeń i atrakcji. Będzie można przyjrzeć się z bliska niesamowitym zjawiskom astronomicznym, zbudować własną rakietę, dowiedzieć się, co wspólnego ma fizyka z grami komputerowymi oraz poznać wyjątkowe roboty. W ten sposób Epi-Centrum Nauki świętować będzie swoje pierwsze urodziny.

Epi-Centrum Nauki rozpoczęło swoją działalność 29 sierpnia 2020 r. To pierwsze tak duże centrum nauki w Polsce Wschodniej. Powstało w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską, którego beneficjentem jest Miasto Białystok, a jego realizatorem – Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

– Bardzo się cieszę, że w Białymstoku istnieje takie miejsce, które budzi kreatywność oraz pasję do odkrywania świata, gdzie nauka spotyka się z zabawą. Jest to niezwykła przestrzeń, w której zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznawać świat nauki i odkrywać w sobie naukowe pasje – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam wszystkich do odwiedzania tej placówki.

Epi-Centrum Nauki składa się z dwóch odrębnych stref: Wystawy Głównej i Strefy Małego Odkrywcy.

– Podczas 192 dni, w których centrum było otwarte, gościliśmy ponad 32 tysiące osób. Z opinii odwiedzających wiemy, że są zachwyceni nie tylko samym miejscem, ale też naszymi edukatorami, którzy starają się wyjaśnić otaczające zjawiska oraz przekazać jak najwięcej wiedzy i ciekawostek – mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Epi-Centrum Nauki swoje pierwsze urodziny będzie świętować w ostatni weekend sierpnia (27-29 sierpnia). Podczas tych trzech dni odwiedzających będzie czekać sześć fascynujących spotkań oraz szereg dodatkowych atrakcji.

W piątek z prezentacją „Ciemność dnia, światła nocy” wystąpi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i twórca najpopularniejszego astronomicznego bloga w Polsce „Z głową w gwiazdach”. Zabierze uczestników w niezapomnianą podróż po świecie, w poszukiwaniu najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych, przede wszystkim całkowitych zaćmień słońca i zórz polarnych.

W sobotę Epi-Centrum Nauki zaprasza do udziału w trzech różnych wydarzeniach. Pod okiem instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego będzie można zbudować własną rakietę. Odwiedzający będą również mogli poznać roboty stworzone na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku przez studentów Koła Robotyki. Zwieńczeniem dnia będzie spotkanie z prof. Markiem Konarzewskim z Wydziału Biologii UwB podczas autorskiej prezentacji albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

W niedzielę pracownicy naukowi Wydziału Fizyki UwB poprowadzą prezentację wyjaśniającą, co wspólnego mają ze sobą fizyka i gry komputerowe. Podczas kolejnego spotkania przedstawią mechanizmy pomiaru z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na uczestników czeka szereg krótkich doświadczeń z wykorzystaniem czujników siły, dźwięku, tętna i położenia. Szczegółowe informacje na temat programu wydarzeń i biletów wstępu znajdują się na stronie epi-centrum.bialystok.pl .

Oprócz dodatkowych atrakcji będzie można korzystać ze standardowej oferty Epi-Centrum, która z okazji jubileuszu placówki zostanie wzbogacona o prezentację egzotycznych gadów oraz interaktywne pokazy naukowe. Zwiedzający zarówno Wystawę Główną, jak i Strefę Małego Odkrywcy mogą również liczyć na słodkości i drobne upominki.

Epi-Centrum Nauki to największe w Polsce Wschodniej centrum popularyzacji nauki, które od momentu otwarcia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Białegostoku, jak i turystów odwiedzających nasz region. Wizyta w Epi-Centrum Nauki to wyjątkowa przygoda dla osób w każdym wieku. Na powierzchni odpowiadającej ponad 60 klasom szkolnym zgromadzono 130 interaktywnych eksponatów. Pozwalają one dzieciom, dorosłym i seniorom odkrywać tajemnice otaczającego nas świata, samodzielnie eksperymentując. Epi-Centrum Nauki, które mieści się na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, to doskonałe miejsce na ciekawe spędzenie czasu podczas wizyty w Białymstoku i okolicach. Jest interaktywną i angażującą atrakcją, która wzbogaca edukacyjną i turystyczną ofertę miasta.

 

Źródło: BPN-T

za: bialystok.pl