Miasta, Woda i Czas – w 15. edycji „Galerii na Płocie” 

Kilkadziesiąt zdjęć stolic z różnych stron świata, ale też z lokalnych plenerów fotograficznych zobaczymy w kolejnej, jubileuszowej odsłonie Galerii na Płocie przy Fabrycznej 10. Wystawie głównej towarzyszą dwie mniejsze ekspozycje: „Woda” i „Czas”

Sztuka na ulicznym płocie prowokuje nawet przypadkowego widza, aby się z nią zetknął i zainteresował – wiedzą o tym organizatorzy wystawy, Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”. „Galeria” wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń artystycznych miasta. W tym roku wystawa jest wyjątkowo różnorodna, podejmując cztery odmienne  tematy.

Dziewięć stolic

Ekspozycję główną stanowi 47 zdjęć z dziewięciu stołecznych miast Europy.

– Naszym celem było ukazanie miejskiego pejzażu, ale też ciekawostek – różnic i podobieństw w architekturze tych miast – opowiada Jarosław Skubich, autor zdjęć i główny organizator wystawy. – Chcielibyśmy wzbudzić ciekawość widza i chęć poznania tych stolic: Paryża, w którym nie sposób się nie zakochać; ujmującego Madrytu; malowniczej Lizbony; nieodległego, pięknego Wilna; zachwycającego Wiednia i zapierającego dech w piersiach Budapesztu; Pragi, po której spacery to czysta przyjemność; a także czarodziejskiego Erywania i bajkowego Tbilisi.

Dopełnieniem tej swoistej podróży po miastach świata jest równie interesująca, umieszczona w budynku szkoły, wystawa zdjęć autorstwa uczniów i nauczycieli z ich wycieczek po malowniczych polskich miastach i miasteczkach.

– Fotografie robione są na przestrzeni wielu lat, podczas naszych wspólnych wyjazdów, które tak lubimy i do których zawsze wszystkich zachęcam – mówi Greta Hapunik, współorganizatorka wystawy. – Warto się zatrzymać chociaż na chwilę na jednej z ulic lub placów, by nacieszyć oczy i podziwiać piękną architekturę Warszawy, Krakowy, Gdańska, Łodzi, Lublina, Zamościa, a także Białymstoku.

Wodne klimaty

Zupełnie odmienne tematy poruszają dwie ekspozycje dodatkowe. Wystawa „Woda” to efekt realizowanego od roku w szkole unijnego projektu „Every Drop Counts” (Liczy się każda kropla).

– W ramach naszych działań regionalnych i promocji projektu ogłosiliśmy konkurs fotograficzny na prace, podejmujące tematykę wody – mówi Agata Ratkiewicz, koordynatorka projektu. –  Do konkursu zaprosiliśmy naszych uczniów, absolwentów, rodziców, pracowników szkoły i osoby zaprzyjaźnione ze szkołą. Dzięki temu w tegorocznej Galerii na płocie, pojawiły się również zdjęcia związane z wodą, a ich autorzy to nasza absolwentka Aleksandra Grodzka, uczennice LO – Gabriela Czerwińska, Kinga Suszczyńska, Maria Pańkowska, Julia Hermanowicz oraz nasza pedagog szkolna, Greta Hapunik.

Konkurs ma otwartą formułę, co oznacza, że będzie kontynuowany w przyszłym roku, kiedy to białostocka szkoła zaprosi do współpracy także, uczestniczące w projekcie szkoły partnerskie z Czech, Litwy, Łotwy, Hiszpanii i Włoch, by nadać w ten sposób wystawie charakter międzynarodowy.

„Czas” w obiektywie  

– W ubiegłym roku tematem wystaw towarzyszących była natura i elementy industrialne – wspomina Greta Hapunik. – Wtedy też spontanicznie pojawił się pomysł, aby gospodarzem kolejnej wystawy był właśnie „Czas”. Ciekawi byliśmy, jak uchwycą go nasi uczniowie i nauczyciele obiektywami swoich aparatów – ten temat podejmuje nasza druga wystawa dodatkowa w ulicznej „Galerii”.

Temat ekspozycji nawiązuje m.in. do jubileuszu, wchodzącego w skład ZSS, I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.

– Czas, czyli skalarna wielkość fizyczna i jednocześnie czwarta współrzędna czasoprzestrzeni w teorii względności – jak uchwycić na zdjęciu upływ czasu? – zastanawia się Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS przy Fabrycznej. – Warto podejmować to wyzwanie. Nasze SLO istnieje już od 30 lat. Społeczność tej szkoły jest pięknym przykładem rozwoju w czasie.

 

Autor: Marzena Szwaczko

+48693400464

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.