Usługi płacowe – czy outsourcing ma sens?


Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Zlecanie obsługi z zakresu usług płacowych zewnętrznym księgowym stale rośnie na popularności. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy outsourcing płac przynosi realne korzyści; i jeśli tak to jakiego typu przedsiębiorstwom? Odpowiadamy!

Outsourcing usług płacowych – czy to się opłaca?

Korzystanie z usług firmy zewnętrznej, szczególnie w zakresie płac, może budzić poważne wątpliwości. Cały proces, nazywany także payrollem, wymaga przecież przekazania innemu podmiotowi dostępu do niezwykle istotnych danych firmowych. Pod względem bezpieczeństwa nie może być jednak mowy o żadnych niedociągnięciach – obie strony wiąże ostatecznie odpowiednia umowa. Przede wszystkim jednak dostępne są nie tylko usługi pojedynczych księgowych, ale także profesjonalnych renomowanych firm, które posiadają doświadczenie sięgające setek zadowolonych klientów – jak np. Contract Administration.

Payroll to nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim ogromna oszczędność dla zlecającego. Outsourcing w zakresie płac staje się odciążeniem dla firmy, która – zamiast na prawidłowym naliczaniu i zlecaniu wynagrodzeń – może skupić się na dalszym rozwoju. Niezwykle istotny jest tutaj profesjonalizm, który charakteryzuje pracowników firm specjalizujących się w outsourcingu i jest efektem między innymi dużego doświadczenia. Wiąże się on z podniesieniem efektywności wykonywanych zadań, a tym samym obniżeniem ich kosztów. Ostatnia i nie mniej ważna oszczędność dotyczy stresu. Gdy obsługą płac zajmuje się firma zewnętrzna, to wszelkie kontrole urzędowe dotyczące wynagrodzeń odbywają się w towarzystwie jej przedstawicieli, zdejmując tę odpowiedzialność z barków samego przedsiębiorcy. Więcej na temat zakresu obsługi outsourcingowej można przeczytać na stronie https://www.ca-staff.eu/outsourcing-plac.

W jakich firmach sprawdzi się payroll?

Outsourcing usług płacowych jest rozwiązaniem dobrym dla każdej firmy, bez względu na branżę czy liczbę zatrudnianych osób. Z podobnymi problemami dotyczącymi naliczania wynagrodzeń, ich terminowością, obsługą deklaracji podatkowych czy kontaktów z US, ZUS i PFRON borykają się zarówno duże korporacje, jak i mali przedsiębiorcy. To również takie obowiązki jak rozliczanie czasu pracy, które wiąże się z całą listą zadań. W jego przypadku firmy outsourcingowe oferują zwykle dostęp do intuicyjnych elektronicznych platform, które automatyzują cały proces, znacznie ułatwiając dostęp do informacji kadrze managerskiej, HR czy samym zatrudnionym (https://www.ca-staff.eu/uslugi/rozliczanie-czasu-pracy). A te sprawdzają się idealnie zarówno w firmach, które zatrudniają kilka tysięcy osób, jak i kilkanaście.

Z całą pewnością można wiec powiedzieć, że warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest payroll. Gwarantuje dostęp do profesjonalnej i terminowej obsługi rozliczeniowej, znacznie odciążając pracodawcę.