W co się bawić, czyli plac zabaw na podwórku

Lato w pełni, dzień długi. Czym zająć dzieci, które właśnie rozpoczęły wakacje? Podsuwamy kilka ciekawych pomysłów jak zorganizować przestrzeń do zabawy na podwórku. Kilka łatwych sposobów na mini plac zabaw.

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu niesie za sobą mnóstwo pozytywnych skutków. Rozwija kreatywność, wzbudza ogrom pozytywnych emocji, uczy samodzielności, wzmacnia odporność. Dzieci, które poświęcają kilka godzin dziennie na zabawy z rówieśnikami na podwórku są szczęśliwsze, niż te które popołudniami przesiadują przed ekranami monitorów i telewizorów.

Jak jednak zachęcić dziecko do przebywania na podwórku, kiedy coraz nowsze oraz atrakcyjniejsze cuda techniki kuszą, by zostać w domu? Warto pomyśleć nad stworzeniem przyjaznej zabawom przestrzeni w ogrodzie. Własny, niewielki plac zabaw wcale nie musi być skomplikowaną i kosztowną inwestycją. Wystarczy kilka prostych patentów, a Twoje dzieci odkryją zalety spędzania wolnego czasu na zewnątrz.

Huśtawka

Podwórkowy klasyk wcale nie musi być nudny. Każdy – mały czy duży – lubi czasami pobujać się na huśtawce. Rodzajów tego popularnego sprzętu jest niezliczona ilość. My proponujemy rozwiązanie jak najbardziej uniwersalne, takie które będzie służyć Twoim dzieciom nie tylko przez jeden sezon.

Aby stworzyć huśtawkę potrzebujesz drążka o długości ok. 120 cm oraz liny bawełnianej. Jeżeli w ogrodzie nie masz drzewa, na którym można zawiesić sprzęt, zadbaj o zbudowanie stelaża. Są one także dostępne w sklepach budowlanych, jeśli nie chcesz konstruować go samodzielnie. Nie zapomnij o metalowych akcesoriach: śrubach oczkowych, nakrętkach z gwintem M12,  podkładkach, karabińczykach. Może Ci się przydać również wiertarka i nożyczki.

  1. Odmierz dwa odcinki liny bawełnianej równej długości. Zastanów się na jakiej wysokości ma się znajdować siedzisko i załóż odpowiedni zapas niezbędny do mocowania.
  2. Wywierć otwory na obu krańcach drążka tak, by przeszły przez nie liny. Przewlecz sznurki, a następnie na ich końcach zawiąż supły, które utrzymają siedzisko.
  3. Zawieś huśtawkę na gałęzi lub wcześniej zamontowanym stelażu za pomocą metalowych akcesoriów.

Huśtawka z siedziskiem w formie drążka jest o tyle uniwersalna, że nie tylko można się na niej bujać, ale także robić wszelkiego rodzaju fikołki w powietrzu. Pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej odległości między drążkiem a ziemią, żeby było bezpiecznie.

Tor przeszkód

Łatwy i szybki sposób na zorganizowanie uniwersalnej przestrzeni dla dzieci. Tylko od Twojej pomysłowości zależy jak będzie wyglądał podwórkowy tor przeszkód. Aby zbudować podstawową wersję potrzebujesz kilka metrów liny polipropylenowej, najlepiej w różnych kolorach oraz kilka palików o wysokości ok. 150 m.

  1. Wbij paliki w ziemię na odcinku 2-3 metrów w dwóch rzędach, niesymetrycznie. Zachowana między rzędami powinna wynosić ok. 1-1,2 m.
  2. Rozciągnij między palikami liny na różnych wysokościach. Stwórz coś w rodzaju kolorowej pajęczyny.

Dzieci mogą urządzić zawody, kto szybciej przejdzie tor przeszkód nie dotykając np. wyznaczonego koloru liny. Oczywiście każdy, inny pomysł mile widziany.

Ścianka wspinaczkowa

Bardzo rozwijająca sprawność i koordynację ruchową forma aktywności. Ściankę wspinaczkową dla pociech możesz stworzyć jeśli masz do dyspozycji kawałek ściany w ogródku. Nie zapomnij o zakupie kolorowych chwytów oraz śrub. Przydatna również będzie wiertarko-wkrętarka.

  1. Zaznacz na ścianie miejsca, w których przykręcisz chwyty. Staraj się by nie było to zbyt wysoko oraz odległość między poszczególnymi nie okazała się za duża. Jeżeli całość wyjdzie bardzo skomplikowana, dzieci szybko się zniechęcą.
  2. Przykręć chwyty w wyznaczonych miejscach. Możesz pomieszać kolory, wówczas całość będzie atrakcyjniejsza wizualnie, ponadto będzie można wyznaczać dzieciom ścieżki, po których będą się wspinać.

Przydomowa ścianka wspinaczkowa to nie tylko doskonały sposób na zabawę, ale umacnianie w dzieciach odwagi oraz wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji. Ta forma aktywności mylnie kojarzy się z niebezpieczeństwem. Chwyty wcale nie muszą prowadzić na większe wysokości, można je rozmieścić horyzontalnie na niewielkiej odległości od podłoża.

Nie bój się kreatywności

Organizacja przydomowego placu zabaw to nic trudnego. Nie wymaga również posiadania skomplikowanych narzędzi. Wystarczy trochę chęci i parę minut. Szczypta kreatywności oraz garść internetowych inspiracji. Wiele za to można zyskać. Przede wszystkim dzieci spędzą czas bezpiecznie tuż pod Twoim czujnym wzrokiem. A co najważniejsze, uśmiech na ich twarzach zagości na długi czas. Któż z nas nie zachował w pamięci błogich chwil spędzonych na podwórkowych zabawach. Zadbaj o to, by i Twoje dzieci miały miłe, niezapomniane wspomnienia.

Artykuł opracowany przy współpracy ze
sklepem internetowym jumbo-shop.pl – Twoim specjalistą od domu i ogrodu.