"Wielkie piękno" Wojciecha Plewińskiego. Wystawa.

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wystawę fotografii „Wielkie piękno” Wojciecha Plewińskiego. Zobaczyć będzie można unikalny zestaw kilkudziesięciu oryginalnych fotogramów pochodzących z podróży Wojciecha Plewińskiego do Włoch – przedstawiających Asyż, Bolonię, Capri, Florencję, Monte Cassino, Neapol, Perugię, Rzym, San Marino, Udine czy Wenecję z lat 50. XX w.

– Jest jedno zdjęcie, które bardzo lubię – wspomina Wojciech Plewiński. – Fontanna di Trevi, gdzie kręcone były filmy i przebywa dziś mnóstwo turystów, wtedy była pusta. W tej chwili jest to nie do wyobrażenia, tam jest taki tłum. A na zdjęciu tylko pięciu uchlapanych wapnem robotników, którzy wyskoczyli na chwilę, na kieliszek wina, odpocząć i popatrzeć. To są sytuacje, których nie da się już powtórzyć.

Wojciech Plewiński to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Absolwent architektury, od 1957 roku związał się z tygodnikiem kulturalnym „Przekrój”, gdzie opublikował wiele fotoreportaży oraz zdjęć mody, ale przede wszystkim był autorem okładek. „Kociakami” na okładkach „Przekroju” były m.in. Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska i Ewa Krzyżewska. W 1959 roku rozpoczął współpracę z krakowskimi teatrami: Rapsodycznym, Słowackiego i Starym. Później fotografował również przedstawienia odbywające się na deskach Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, oraz teatrów w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi i Zakopanem. Przez wiele lat związany był również z Piwnicą pod Baranami. Pod koniec lat 50. brał udział w spotkaniach muzyków Jazz Camping na Kalatówkach. Stamtąd pochodzi jedno z najlepiej znanych zdjęć Plewińskiego, przedstawiające Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole w piżamach. Przez całe życie wykonywał portrety ludzi związanych z Krakowem; popularność zyskało m. in. zdjęcie Krzysztofa Komedy przedstawiające go tuż po wyjściu z wody.

Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Hongkongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku oraz we Włoszech. W 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie w porozumieniu z samym Plewińskim przygotowało wystawę-retrospektywę 50 lat jego pracy twórczej. Obecnie zdjęcia Plewińskiego znajdują się m.in. w archiwach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach czy Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Wystawę „Wielkie piękno” oglądać można od 12 lutego do 15 kwietnia 2016 r. w ramach Operowej Galerii Fotografii. Wernisaż już 12 lutego o godz. 18:00 w Foyer OiFP.