Woodstok. Białostocka architektura z drewna

Paulina Gajda to działaczka z grupy projektowej „Białystok z drewna” oraz ilustratorka i autorka strony Line Pag, na której można znaleźć świetne prace graficzne z dziedziny architektury, ale też obserwacje społeczne.

W najbliższy piątek (2 grudnia, godzina 19:00) w pracowni R5 przy ulicy Raginisa 5 w Białymstoku odbędzie się spotkanie organizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku, na którym autorka zaprezentuje swój album „Woodstok. Białostocka architektura z drewna”.

Dlaczego warto pójść na prezentację?

Historyczna architektura Białegostoku, której znaczącą część stanowi architektura drewniana, budzi dziś wiele emocji. Jedni uważają, że nie sposób pogodzić jej ze współczesnymi nurtami rozwoju miasta, a to ze względu na zły stan techniczny, czy nieopłacalność renowacji. Inni zaś – irytują się przeciw jakimkolwiek ingerencjom w zabudowę historyczną, chcąc ją za wszelką cenę chronić, doceniając wysublimowany detal oraz tradycyjną formę, tak głęboko osadzoną w krajobrazie miasta. Nie bez znaczenia jest tutaj też emocjonalne podejście do historii tych miejsc.

Jakie stanowisko na ten temat ma sama architektura, tj. co mówi o niej jej wygląd, stan, mieszkańcy oraz kontekst? Na te pytania autorka próbuje odpowiedzieć w formie ilustracji 34 domów „zebranych” na terenie Białegostoku.

Informacje ze strony wydarzenia: https://www.facebook.com/events/939535379524387/?active_tab=about