Wypożycz książkę ze śledzia! Białystok włącza się w akcję dzielenia się książkami – ZDJĘCIA

Od dziś (piątek, 27 października) białostoczanie będą mogli korzystać z miejskiego regału na książki. Zasady są proste: wziętą z regału książkę należy zwrócić lub w zamian oddać inną.

Nasze miasto angażuje się w ten sposób w popularną na całym świecie akcję bookcrossingową, od lat realizowaną w wielu polskich miastach. Jednak do tego światowego trendu Białystok dodał coś od siebie: tutejsze regały są w kształcie śledzia!

Dwa Białostockie Śledzie Książkowe stanęły w ruchliwym punkcie miasta – centrum przesiadkowym Al. J. Piłsudskiego / ul. H. Sienkiewicza. Dzisiaj odbyło się oficjalne odsłonięcie regałów, w którym wziął udział Prezydent Miasta, Tadeusz Truskolaski.

My dotarłyśmy do Książkowych Śledzi tuż po uroczystości odsłonięcia, ale załapałyśmy się jeszcze na śledzikowy poczęstunek i zakładki w kształcie śledzia z zasadami korzystania z regałów. Białostoczanie byli bardzo zainteresowani akcją, co widać na zdjęciach.

Mamy nadzieję, że idea dzielenia się książkami przyjmie się w naszym mieście, bo jest świetna.

Białostoczanie, głównie korzystający z komunikacji miejskiej, będą mogli czas oczekiwania na przystanku czy przemieszczania się po mieście wykorzystać na przejrzenie przystankowej biblioteczki i wybranie sobie lektury. Książki można czytać w podróży lub zabrać do domu. Trzeba tylko pamiętać o ich zwrocie lub przyniesieniu do regału innej pozycji w zamian za zabraną. – czytamy na stronie Miasta.

Zasoby regałów będą uzupełniane przez pracowników Urzędu Miejskiego i Książnicy Podlaskiej. Można też przynieść swoje zbędne książki – to świetna alternatywa dla ich wyrzucania czy niszczenia.

Urzędnicy, którzy rozdawali białostoczanom śledziowe gadżety, zapraszali także do udziału w konkursie „wyŚLEDŹ książkę i wygraj stówkę”.

Zasady konkursu są proste: spośród książek dostępnych w Białostockich Śledziach Książkowych należy wyŚledzić tą, która zawierać będzie cytat podany na Facebooku Wschodzącego Białegosotku. Trzy pierwsze osoby, które dostarczą do Centrum Informacji Turystycznej, przy ul. Kościelnej 1 A, między 27 października a 27 listopada, egzemplarz książki ze wskazanym cytatem, otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł każda, a kolejne 3 osoby – nagrody pocieszenia w postaci upominków promocyjnych z logo Wschodzący Białystok.

Konkurs trwa od 27 października do 27 listopada 2017 r. Konkurs dotyczy wyłącznie książek z zasobu Białostockich Śledzi Książkowych – opieczętowanych i oznaczonych symbolami BŚK. 5. Każdy uczestnik może otrzymać tylko 1 nagrodę w konkursie.

Link do cytatów: http://bit.ly/2yW8zFp Regulaminu konkursu szukajcie na profilu Facebookowym „Wschodzący Białystok”.

A tu nasza fotorelacja: