Jak rozpocząć zdrowy tryb życia?

Moda na zdrowy tryb życia trwa. Coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił w nowym trybie życia. Motywacje są różne. Najczęstszym jest chęć zgubienia zbędnych kilogramów, ale wielu pragnie również wyrzeźbić swoją sylwetkę, poprawić zdrowie lub po prostu spróbować czegoś innego. Jednak, jak zacząć tak, by wszystko poszło zgodnie z planem i moda przekształciła się w trwałe nawyki?

Dieta to podstawa

Mimo, że mówi się, że „sport to zdrowie”, to jeśli chodzi o odchudzanie lub przeciwdziałanie chorobom, dieta pełni kluczową rolę. Mówi się, że stanowi ona 70% sukcesu. Za pozostałe 30% odpowiada właśnie regularny wysiłek fizyczny.

Co to znaczy zdrowa dieta? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się myśli typu: „Zakaz cukru”, „Zero tłuszczu” i „Tylko owoce i warzywa”. Nic z tych rzeczy! Jasne, zdrowa dieta wymaga kilku dosyć znacznych zmian, ale nie jest to wbrew pozorom jedynie szereg wyrzeczeń.

Obecnie coraz więcej osób korzysta z pomocy dietetyka. Nie jest to wcale złe rozwiązanie. Specjalista dokładnie dopasuje jadłospis do Twoich potrzeb, niezależnie od tego, czy twoim celem jest odchudzanie, wzrost masy czy po prostu zdrowa dieta. Jednak nie każdy ma pieniądze lub ochotę na wizyty u eksperta. Na szczęście samodzielne opracowanie zdrowej diety także jest możliwe, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. Licz kalorie. Przynajmniej na początku diety jest to bardzo ważne. Bez obaw, szybko nabierzesz wprawy i wyczucia, tak że cały proces stanie się jedynie formalnością.
  2. Ogranicz cukier. Słowo „ogranicz” pełni tu znaczącą rolę. To nie znaczy, że na zawsze musimy pożegnać się ze swoimi ulubionymi przysmakami. Warto zastosować natomiast system 80:20. 80% dziennych kalorii powinno pochodzić z produktów pełnowartościowych, a pozostałe 20% to pełna dowolność.
  3. Nie smaż na głębokim tłuszczu. Ulubioną pierś z kurczaka nie trzeba smażyć na bulgoczącym oleju. Wystarczy łyżeczka oliwy z oliwek i dobrej jakości patelnia. Ale uwaga! Nie rezygnuj z tłuszczu całkowicie. To bardzo potrzebny składnik odżywczy. Warto jednak zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego tymi roślinnymi, a smażyć jedynie na oliwie z oliwek.
  4. Baw się dietą. W zdrowym odżywianiu nie chodzi tylko o to, by jeść tradycyjnie i prosto. Cała zabawa polega na eksperymentowaniu. Co powiesz na brownie z fasoli lub omlet z dyni? To wszystko jest możliwe i w pełni dozwolone! Do dzieła, spraw, aby dieta, której przestrzegasz była atrakcyjna. To jedyny sposób na to, by przestrzegać jej przez dłuższy czas.

Sport to gwarancja sukcesu

Skoro 70% drogi do celu to dieta, to dlaczego sport ma być gwarancją sukcesu? Waśnie dlatego, że regularna aktywność fizyczna ułatwia utrzymanie diety. Jak to działa? Podczas wysiłku wydzielają się endorfiny, które sprawiają, że jesteśmy odprężeni. Pozbawieni trosk i zmartwień rzadziej sięgamy po słodycze i nadprogramowe przekąski.

Po drugie, nierzadko po prostu szkoda nam stracić to, co udało nam się osiągnąć na treningu. Dlatego dobrowolnie rezygnujemy z ulubionego batonika. Po trzecie, kiedy widzimy kolejne sukcesy w sporcie, poprawę kondycji i formy, nabieramy pewności siebie i zaczynamy rozumieć, że to co robimy jest słuszne. Stanowi to najsilniejszą motywację do dalszego działania.

Sport nie oznacza jedynie regularnych wizyt na siłowni. Zacząć można nawet od zwykłych spacerów. Świetnym wyborem będą przejażdżki na rowerze lub krótkie bieganie. Mniej ważne jest to, jaki sport uprawiamy. Liczy się to, że poruszamy się i wymagamy od naszego ciała, mięśni i siły woli więcej niż dotychczas.

Artykuł powstał przy współpracy z PrimaLife.pl