Masz status osoby bezrobotnej i jesteś osobą przedsiębiorczą? Skorzystaj z dotacji unijnych

Od dłuższego czasu nie możesz znaleźć miejsca pracy, ale posiadasz zawód i doświadczenie? Może czas wziąć sprawy w swoje ręce i sięgnąć po dotacje unijne? W ten sposób możesz sfinansować zakup niezbędnych ci urządzeń czy wyposażenia biura.

Dlaczego warto postawić na własną firmę?

Założenie własnej firmy wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, ale jednocześnie daje więcej satysfakcji niż praca na etacie – przedsiębiorca wie, że pracuje dla siebie, zatem ma dodatkową motywację. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto założyć działalność gospodarczą, to musisz wiedzieć, że:

  • w ten sposób możesz realizować się zawodowo, czerpiąc przy tym satysfakcję z tego, co robisz,
  • nikt cię nie zwolni, choć – aby zarabiać – musisz wykazać się przedsiębiorczością i zdyscyplinowaniem,
  • oszczędzasz m.in. czas na dojazdy, zwłaszcza, gdy zamierzasz prowadzić np. biuro rachunkowe we własnym mieszkaniu,
  • jako osoba początkująca, możesz liczyć na wiele zniżek, np. będziesz płacić składki ZUS w niższej (preferencyjnej) wysokości.

Powyższe powody to oczywiście nie wszystkie, dla których warto założyć firmę. Być może masz innowacyjny pomysł, który tylko w ten sposób będziesz mógł rozwinąć.

Zakładam firmę – od czego zacząć?

Jeżeli zdecydowałeś się założyć działalność gospodarczą, to musisz wiedzieć, że czeka cię nie tylko sporo formalności. Posiadasz status osoby bezrobotnej? Będziesz musiał zawnioskować o wykreślenie cię ze spisu osób bezrobotnych, a następnie wypełnić wniosek o otwarcie firmy. Nie masz doświadczenia w tym zakresie? Możesz skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych np. w biurze rachunkowych. Takie rozwiązanie będzie też korzystne, jeżeli zamierzasz starać się o dotację – tę bowiem trzeba będzie rozliczyć.

O jakie dotacje mogą starać się osoby zakładające firmę? Jako osoba posiadająca status bezrobotnego, możesz wystąpić o dotację na założenie firmy z Powiatowego Urzędu Pracy. Na co możesz liczyć?

Dotacja – na co możesz liczyć w jej ramach?

Występując o dotację na założenie firmy z Powiatowego Urzędu Pracy, możesz liczyć na:

  • dotację w wysokości 24 000 zł, którą będziesz mógł przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności i inwestycję m.in. w środki trwałe,
  • kompleksowe wsparcie i pomoc specjalistów na starcie.

Jeżeli pozyskasz dotację, to nie będziesz musiał martwić się, skąd wziąć pieniądze, aby zapłacić za zakup np. komputera czy mebli biurowych. W efekcie nie będziesz musiał starać się o kredyt, który – w twojej sytuacji – trudno byłoby ci uzyskać.

Jesteś zainteresowany właśnie taką dotacją? Powinieneś dowiedzieć się więcej o możliwości wykorzystania środków i terminach, w których możesz złożyć wniosek o dotację. Z tego właśnie względu interesuje cię solidna baza informacji o dotacjach unijnych? Jako osoba zainteresowana środkami na założenie firmy, powinieneś zapoznać się z materiałami zamieszczonymi na tej stronie internetowej: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy.

Pamiętaj – korzystając ze środków unijnych, możesz zrealizować swoje marzenia o finansowej niezależności, robiąc przy tym to, co lubisz.