Stepper – sprawdź, do czego służy i jakie efekty ćwiczeń możesz osiągnąć

Chcesz schudnąć lub wyrzeźbić dolne partie ciała? Zależy Ci na tym, aby Twoje ćwiczenia były intensywne, ale jednocześnie, by dało się je wykonywać np. przed telewizorem? Zależy Ci na prostym planie treningowym i szybkich rezultatach? Stepper do ćwiczeń może być urządzeniem dla Ciebie. Poznaj je bliżej.

Czym jest stepper? To proste urządzenie z dwoma pedałami, na które naciskasz, wykonując ruchy przypominające wchodzenie po schodach lub wspinanie się pod górę. Choć ta forma pracy z ciałem wydaje się dość niepozorna, pozwala spalić nawet do 100 kcal w 10 minut! Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że ćwiczenie wykonujesz prawidłowo i w odpowiednim rytmie. Niemniej jednak, gdy sięgniesz po stepper, efekty regularnego treningu zobaczysz dość szybko. Odbije się on zarówno na Twojej kondycji fizycznej, jak i na wyglądzie Twoich ud czy pośladków. Warto spróbować.

Kiedy stepper do ćwiczeń sprawdzi się podczas treningu?

Stepper to urządzenie, które pozwala wykonywać ćwiczenia łączące elementy treningu kardio oraz siłowego. Oznacza to, że z jednej strony możesz na nim utrzymać odpowiednio wysokie tętno, które przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a z drugiej wzmacniasz mięśnie dolnej partii ciała – czyniąc je silniejszymi. A gdy połączyć to z dużą prostotą wykonywania ćwiczeń i możliwością „automatyzacji” ruchów – uzyskujemy idealne narzędzie treningowe.

Stepper do ćwiczeń sprawdza się więc, jeżeli:

  • zależy Ci na spaleniu nadmiaru tłuszczu i ogólnym wyszczupleniu sylwetki,
  • chcesz wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie: łydek, ud oraz pośladków,
  • pragniesz pozbyć się cellulitu i wzmocnić jędrność wyżej wymienionych partii ciała,
  • szukasz sprzętu do ćwiczeń, po który możesz sięgnąć w każdej chwili – na przykład podczas oglądania ulubionego serialu czy o poranku.

Stepper skrętny, z linkami czy standardowy?

W dobrych sklepach sportowych jak SportBody.pl, znajdziesz kilka typów stepperów. Podstawowy to tzw. ministeppery. To one najmniej ważą i zajmują najmniej miejsca. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących, którzy chcą krok po kroku wdrożyć się w świat intensywnych ćwiczeń. Są zazwyczaj wyposażone w proste liczniki, które pokazują m.in. czas ćwiczenia, ilość wykonanych kroków, liczbę powtórzeń na minutę czy spalonych kalorii.

Niejeden model z tej kategorii to stepper z linkami. Linki dodatkowo wzbogacają trening, pozwalając Ci jednocześnie pracować nad mięśniami nóg oraz górnej partii ciała. Warto o nich pamiętać, wykonując ćwiczenia. Wykorzystując je, spalisz więcej kalorii i osiągniesz jeszcze lepsze efekty.

Innym typem urządzenia jest stepper skrętny. Już na pierwszy rzut oka widać, że różni się od klasycznego, ponieważ pedały są lekko skierowane ku środkowi urządzenia, nieco przechylone. Co to zmienia? Tyle, że ruch, jaki wykonujesz podczas ćwiczeń, przypomina bardziej jazdę na rolkach czy rowerze. W efekcie ćwiczenie jest bardziej intensywne i pozwala Ci spalić więcej kalorii. To zatem rozwiązanie dobre dla nieco bardziej zaawansowanych.

W sklepach sportowych dostępne są również steppery z rączkami (zastępującymi linki), a także modele bardziej zaawansowane – z wyspecjalizowanym komputerem, które pokazują znacznie bardziej precyzyjne parametry związane z ćwiczeniami i pozwalają regulować intensywność treningu.

Jak ćwiczyć ze stepperem?

Ćwiczenia ze stepperem są dość proste i poradzi sobie z nimi nawet początkujący. Twoje zadanie polega po prostu na regularnym „pedałowaniu”, a więc wykonywaniu ruchów w dół i w górę, aby wprawić pedały w ruch. Ważne jest, aby w trakcie ćwiczeń:

  • zachować regularne, dobre tempo – takie, które pozwoli utrzymać tętno na wysokim poziomie i sprawi, że spalisz więcej tłuszczu,
  • głęboko oddychać – utrzymując dobry przepływ tlenu do wszystkich komórek ciała i krok po kroku zwiększać swoją wydolność,
  • utrzymać prawidłową postawę – ściągnąć łopatki, wyprostować plecy i utrzymać dobre napięcie mięśni brzucha.

Aby uniknąć kontuzji i zakwasów, warto też wykonać rozgrzewkę przed rozpoczęciem treningu i zakończyć go stretchingiem.

A jak często ćwiczyć? Istotne jest zachowanie regularności. Możesz ćwiczyć np. 3 razy w tygodniu, co drugi dzień, po 20 minut. Tak niewiele potrzeba, by zobaczyć wyraźne efekty już po kilku tygodniach. Spróbuj i przekonaj się!