Nadchodzi Halfway Festival Białystok 2016 – musisz tam być!

Już w następny weekend odbędzie się Halfway Festival Białystok 2016! Piąta edycja tego najmniejszego i najbardziej kameralnego festiwalu świata organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską odbędzie się 24-26 czerwca. Operowe błonia staną się miejscem spotkań miłośników szeroko pojętej muzyki alternatywnej, którzy przyjadą tu z całej Polski i z zagranicy. Dzięki dotacji z Nordic Culture Fund – organizacji wspierającej promocję kultury i sztuki krajów nordyckich w Amfiteatrze Opery wystąpią m.in. Ane Brun z Norwegii, Eivør z Wysp Owczych i Mammút z Islandii. Obok koncertów, w ramach Halfway Festival. Nordic Wind 2016, odbędą się wystawy, spotkania autorskie, dyskusje. Poczuj nordycki wiatr, zasmakuj w islandzkim śniadaniu i złap pozytywny feeling na operowej trawce!

Harmonogram festiwalu

Piątek, 24 czerwca | godz. 18.00 | otwarcie wystaw: „Hen” i „Dzieci zimnego morza” | spotkania z autorami

Obraz Norwegii lat 60. i współczesnej zobaczymy za sprawą fotografii Birgera Amundsena i Ilony Wiśniewskiej. Birger Amundsen pochodzi z wioski rybackiej Kjøllefjord na wschód od Przylądka Północnego na samej północy Norwegii. Kjøllefjord zamieszkuje obecnie około tysiąc osób. Razem z bratem Erlingiem pod koniec lat 50-tych zaczęli fotografować swoje najbliższe otoczenie. Najpierw używali pożyczonego od ojca Kodaka 6×9, a potem pracując w kiosku rodziców, zarobili na czechosłowacki Flexaret 6×6 oraz elektroniczną lampę błyskową Metz, pierwszą w całej wiosce. W piwnicy domu rodzinnego zorganizowali ciemnię, a w salonie studio. Fotografowali duże i małe wydarzenia, a niektóre ze sfotografowanych wtedy dzieci zobaczyły te zdjęcia dopiero pięćdziesiąt lat później na pierwszej wystawie zorganizowanej właśnie w Kjøllefjord w 2012 roku. Podczas Halfway Festival.Nordic Wind 2016 wystawę „ISHAVSBARN | Dzieci zimnego morza” będzie można oglądać bezpłatnie, a na wernisażu 24 czerwca swoją obecność zapowiedział sam Birger Amundsen. Druga wystawa, która zostanie zaprezentowana w ramach Festiwalu, to „HEN” ze zdjęciami autorstwa Ilony Wiśniewskiej. Fotografie są niejako obrazem towarzyszącym książce o tym samym tytule co wystawa. Rozmowy z autorami poprowadzi Grzegorz Jarmocewicz.

Koncerty:

godz. 21.15 – Byen (PL)

godz. 22.15 – Ilya (GB)

godz. 23.50 – Destroyer (CA)


Sobota, 25 czerwca

godz. 12.00 |Lekcja muzycznej geografii

Spotkanie z artystami z różnych stron świata na temat wpływu szerokości geograficznej na upodobania muzyczne poprowadzi Andrzej Bajguz.

 

Godz. 15.00 | „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”

Spotkanie z Marcinem Michalskim i Maciejem Wasielewskim, autorami pierwszej – zdaniem Mariusza Szczygła – książki poświęconej Wyspom Owczym. „Dwóch chłopaków na hulajnogach z kraju tanich dentystów przyjechało do miejsca, gdzie wszyscy znają bieliznę wszystkich – tak można streścić tę szaloną książkę – pisze Szczygieł. – Marcin Michalski i Maciej Wasielewski zmonopolizowali Wyspy Owcze. Stało się to w ten sposób, że zamieszkali tam, poznali niemal wszystkich mieszkańców, a potem o nich napisali. Tak powstała (idę o zakład) pierwsza na świecie i jedyna reporterska książka o tych wyspach. Jedna książka, dwa debiuty. I oba świetne”.

Co siódmy mieszkaniec Wysp Owczych ma na nazwisko Joensen, Hansen albo Jacobsen, choć coraz częściej Farerzy zmieniają nazwiska na typowo farerskie, związane z miejscem ich pochodzenia. W języku farerskim istnieje około dwustu pięćdziesięciu wyrazów na określenie deszczu i trzysta pięćdziesiąt słów na określenie wiatru. Jeszcze wiele informacji o tym zakątku świata odsłonią nam autorzy podczas spotkania, które poprowadzi Tomasz Adamski.

Koncerty:

17.00 – Coldair (PL)

18.10 – Odd Hugo (EE)

19.30 – Eivør (FO)

21.00 – Acollective (IL)

22.45 – Ane Brun (NO)

Niedziela, 26 czerwca

godz. 11.00 | Śniadanie islandzkie

Gastronomiczną podróżą z Reykjaviku do Białegostoku, czyli Śniadaniem Islandzkim na Tarasie Opery rozpoczniemy festiwalową niedzielę. Podczas porannego spotkania dowiemy się co jadają na śniadania Islandczycy i spróbujemy kuchni dalekiej Północy. Towarzyszyć nam będą artyści zespołu Mammút, z którymi pogawędzimy o smakach naszych krajów, postaramy się znaleźć podobieństwa i różnice kuchni islandzkiej i polskiej.

 

Godz. 11.45 | Białostocka premiera książki „Hen” i spotkanie z Iloną Wiśniewską

„Hen” to opowieść o norweskiej Północy, w której mieszkam od sześciu lat – zapowiada Ilona Wiśniewska. – To książka o starości pogodzonej ze skotłowanym wiatrem, o tym, dlaczego nie ma się dokąd wyjechać i dlaczego ciągle chce się wracać. Słowo „hen” zarówno po norwesku, jak po polsku, odnosi się do odległości, tyle że w norweskim może znaczyć zarówno bardzo daleko jak i tuż za rogiem. Hen to jednocześnie daleko i blisko. Północ opowiada nam uniwersalne historie, tyle że jest tam po prostu ciemno i zimno –Z autorką spotkamy się by porozmawiać o jej fotografiach, ale i o najnowszej książce oraz kolejnych planach literackich. Rozmowę z autorką poprowadzi Piotr Brysacz.

Koncerty:

17.00 – Intelligency (BY)

18.15 – Giant Sand (US)

19.45 – Mammút (IS)

21.15 – Julia Marcell (PL)

23.00 – Wilco (US)

Miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska „Europejskie Centrum Sztuki” w Białymstoku, ul. Odeska 1, 15-406 Białystok

Wstęp: biletowany, od 70 zł dostępne na http://www.oifp.eu/pl/festiwale.html