Czy karmić dziecko piersią?

Niektóre z kobiet zastanawiają się nad tym, czy karmić dziecko piersią. Nic w tym dziwnego, gdyż nie każdemu łatwo dostosować się choćby do sytuacji, w której głód dziecka, będzie zmuszał jego matkę do nakarmienia maluszka piersią w miejscu publicznym.

Dlaczego warto karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią ma wiele pozytywnych zalet zarówno dla matki, jak i dziecka. Za najważniejsze z nich uchodzą:

  • Brak stałego składu pokarmu – na przykład, jeżeli dziecko urodzi się wcześniej, to pokarm dla maluszka będzie zawierał więcej białka, wapnia, sodu, żelaza, potasu, cynku, chlorków, tłuszczów, SIgA, immunoglobiny oraz wyższą wartość energetyczną, co pozwoli dziecku szybciej się rozwijać. Kobiece mleko ciągle zmienia swoje właściwości w zależności od etapu rozwoju i potrzeb dziecka.
  • Ochrona przed nowotworami – pokarm matki zawiera białko zwane alfa-laktoalbumina, które za sprawą odpowiedniej reakcji w organizmie dziecka przyczynia się do tworzenia substancji niszczącej komórki rakowe. Ponadto kobiety, które kiedykolwiek karmiły piersią według statystyk, o wiele rzadziej chorują na raka jajnika i przedmenopauzalnego raka piersi.
  • Budowanie więzi – karmienie piersią przyczynia się do budowania większej więzi z dzieckiem. Dla kobiet to niesamowite, gdy mają możliwość karmić swoje słodkie ukochane maleństwo.
  • Zwiększa poziom inteligencji dziecka – według przeprowadzonych badań, IQ dzieci wynosi więcej w zależności od stażu karmienia piersią. Dzieci, które były karmione piersią około 3 miesiące, miały średnio o 2,1 wyższy poziom IQ, przy karmieniu od 4 do 6 miesięcy różnica ta wynosiła już aż 2,6. Natomiast dzieci spożywające mleko matki ponad pół toku, uzyskiwały o 3,6 więcej punktów od tych karmionych butelką. Pod uwagę także wiele innych czynników i badania wykazały, że to właśnie sposób karmienia jest głównym czynnikiem.
  • Mleko matki to kosmetyk – nadaje się świetnie na problemy skórne, działa antybakteryjnie, antyseptycznie oraz nawilża.
  • Jest lekarstwem – katar, odparzenia, opuchlizna czy też przesuszona skóra to tylko niektóre z czynników, na które właściwości lecznicze ma mleko matki.
  • Czy karmienie piersią ma wady?

Niestety, ale nie obędzie się bez wad, jedną z nich jest to, że dziecko rozpoczynające etap ząbkowania może nieco poranić brodawkę. Ponadto maluch może być głodny wszędzie, również na dworze, gdzie zwilżone przez ślinę dziecka brodawki mogą nieco popękać. Rozwiązaniem na tę przypadłość może być na przykład Purelan, Babydream fur Mama lub też Pharmaceris M. Biorąc pod uwagę jednak ilość zalet karmienia piersią, warto się chyba jednak poświęcić dla dobra dziecka.