Dlaczego zajęcia z akrobatyki dla dzieci do dobry pomysł?

Zajęcia z akrobatyki dla dzieci to rodzaj ćwiczeń ruchowych, na jakie można zapisać już najmłodsze pociechy. We współczesnym świecie, gdzie królują komputery, tablety, smartfony, ruch jest znacznie ograniczony. Dzięki odpowiedniemu pokierowaniu dziecka od najwcześniejszych lat zwiększa się szansa, że w przyszłości będzie mieć mniejsze problemy z kręgosłupem, stawami. Jakie są inne pozytywne aspekty uczęszczania dzieci na zajęcia z akrobatyki?

Rodzaje zajęć z akrobatyki dla dzieci, na jakie warto zapisać

Zajęcia z akrobatyki obejmują zespół ćwiczeń polegających na wykonywaniu różnych figur gimnastycznych. Uprawiane są w formie amatorskiej lub sportowej. W profesjonalnych szkołach można wybierać spośród różnych rodzajów aktywności przeznaczonych dla grup wiekowych. Najmłodsi mogą rozpocząć treningi już od 4 – 5 roku życia. Początkowo zajęcia z akrobatyki prowadzone są bardziej w formie zabawy, by zachęcić pociechy do podejmowania prób.

Grupy dzieci podczas zajęć z akrobatyki dobierane są pod względem wiekowym oraz posiadanych umiejętności. Inaczej bowiem prowadzony jest trening dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na sali ćwiczeniowej, inaczej zaś dla dzieci, które już mają już za sobą próby jakichkolwiek aktywności. Przed włączeniem do grupy przeprowadzane jest rozpoznanie sprawności młodego człowieka pod okiem trenerów.

Zajęcia obowiązkowo rozpoczynają się rozgrzewką, po której następuje seria ćwiczeń. Są to różnego rodzaju ruchy w zmiennym tempie, między innymi: chód, bieg, pełzanie, podskoki, ćwiczenia równoważne i inne. W dalszej kolejności stopniowo wprowadzane są elementy ćwiczeń rozciągających oraz siłowych właściwych dla danego wieku i poziomu.

Wraz ze zwiększaniem umiejętności włączane są coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia – szpagaty, mostki, przewroty, skoki, piruety i inne figury właściwe dla tworzonych układów.

Jakie są pozytywne skutki uczęszczania dzieci na zajęcia z akrobatyki?

Zajęcia z akrobatyki dla dzieci wpływają pozytywnie zarówno na fizyczny, jak i psychiczny rozwój dziecka. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do ogólnego rozwoju organizmu. Ciało, jego mięśnie i układ kostny zostają wzmocnione. Dzięki udziałowi w zajęciach z akrobatyki kształtowana jest właściwa postawa młodego człowieka. Zwiększa się także koordynacja wzrokowo-ruchowa, motoryka oraz równowaga. Pozytywny wpływ na rozwój siły, zwinności, gibkości czy zwinności sprawia, że dziecko jest bardziej sprawne.

Dodatkowo dziecko w czasie zajęć z akrobatyki uczy się orientacji przestrzennej, zdrowej rywalizacji, zwiększania poczucia rytmu. Poza tym pociechy rozwijają się w zakresie zdolności umysłowych, takich jak: pamięć, koncentracja, kontrola emocji oraz nauka zdrowego współzawodnictwa. Pozytywnym aspektem jest zwiększanie samodzielności, samokontroli oraz planowania. Dziecko uczy się nawyków, które zaprocentują w przyszłości. Aktywność wytwarza również endorfiny i serotoninę, czyli tzw. “hormony szczęścia”, które sprawiają, że dziecko ma więcej energii, jest bardziej radosne i zmniejsza się zagrożenie występowania zaburzeń psychicznych, np. nerwic czy depresji.

Sliwiński Tenis
Artykuł powstał we współpracy z SliwinskiTenis.pl