Idealny lokal na chrzciny – co warto wiedzieć?

Chrzciny to szczególne wydarzenie dla każdej rodziny. W centrum uwagi jest oczywiście dziecko, dla którego ten dzień powinien być wyjątkowy, jednak to równie ważna uroczystość dla rodziców, którzy zazwyczaj pragną, aby wszystko wypadło perfekcyjnie. To właśnie na rodzicach (często z pomocą matki i ojca chrzestnych) spoczywa obowiązek zaplanowania i zorganizowania tego wyjątkowego dnia. Nie tylko wymiar duchowy ma ogromne znaczenie. Coraz częściej rodzice decydują się na wyprawienie przyjęcia w lokalu już po uroczystości w kościele. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jak choćby możliwość spokojnego przygotowania rodziny do udziału w mszy i późniejszym przyjęciu, brak obaw o zapewnienie odpowiedniego menu, które zasmakuje wszystkim gościom, a po spotkaniu uniknięcie sprzątania itp. Na co jednak należy zwrócić uwagę decydując się na wyprawienie chrzcin w lokalu?

Wybór lokalu – kilka wskazówek

Jak wybrać lokal na chrzciny? Niektórzy rodzice od dawna mają plan, jak powinno przebiegać przyjęcie po chrzcie ich pociechy. Inni poszukują na bieżąco pomysłów i liczą na cenne rady profesjonalistów zajmujących się organizacją imprez. Niezależnie od tego czy rodzice są już przekonani do pewnego rodzaju przyjęcia, zastanawiając się jak wybrać lokal na chrzciny, powinni wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów:

  • Z przyczyn praktycznych, związanych z koniecznością dojazdu gości bezpośrednio z kościoła, ale przede wszystkim z uwagi na dziecko, które już po mszy ma prawo czuć się zmęczone i rozdrażnione, wybór lokalu na przyjęcie z okazji chrztu powinien ograniczyć się do najbliższych propozycji.
  • Wielkość sali.
    Gdy rodzice będą już pewni ilu gości będą spodziewać się tego wyjątkowego dnia, powinni dobrać odpowiedniej wielkości salę. Niektóre lokale dysponują różnej wielkości salami, jednak dobrze jest dopytać o to, czy w sąsiednich pomieszczeniach odbywać się będą w tym samym czasie jakieś inne imprezy. Żaden rodzic nie chciałby przecież w tak pięknym dniu mijać się pod drzwiami rodzinnego spotkania na przykład z żałobnikami z sąsiedniej sali.
  • Dostęp do ogrodu.
    Gdy rodzice rozważają jak wybrać lokal na chrzciny, które odbywają się wiosną czy latem, często zależy im na dostępie do ogrodu, w którym dziecko i goście będą mogli nabrać sił do dalszego świętowania. To szczególnie cenne, jeśli wśród gości będą też inne dzieci.
  • Menu dla każdego.
    Decydując się na konkretny lokal warto oczywiście zwrócić uwagę na proponowane menu. W tym przypadku oprócz upodobań kulinarnych zaletą jest też możliwość wybrania osobnego menu dla karmiącej piersią mamy, czy dla dzieci uczestniczących w przyjęciu.

Nietypowe propozycje

W ostatnich latach znacznie wzrosła otwartość na organizowanie przyjęć z okazji chrztu nie tylko w typowych dla tego typu imprez lokalach. Obecnie oprócz restauracji, domów weselnych czy przyhotelowych kawiarni/sal jadalnych niezapomniane przyjęcie zapewnić mogą również inne, mniej oczywiste miejsca. Rozważając jak wybrać lokal na chrzciny można pokusić się o sprawdzenie jakie propozycje na to wyjątkowe wydarzenie mają pobliskie pałacyki czy klasyczne dworki (w których często odbywają się np. imprezy firmowe albo śluby plenerowe). Innym, ciekawym lokalem może okazać się wynajęty specjalistyczny namiot i ustawienie go w ogrodzie oraz zapewnienie cateringu wraz z obsługą kelnerską.

Jak wybrać lokal na chrzciny, który zapewni niezapomniane przeżycie tak wyjątkowego, rodzinnego wydarzenia? Możliwości jak widać jest wiele. Jeżeli po dokonaniu wstępnego wyboru rodzice nadal wahają się między kilkoma opcjami, jest jedna kluczowa wskazówka, która może pomóc im podjąć ostateczną decyzję. Tę wskazówkę stanowi to, co podpowiada im ich rodzicielskie serce. Przecież to właśnie rodzice wiedzą co jest najlepsze dla ich ukochanego dziecka.

Artykuł został przygotowany we współpracy z restauracjanadpotokiem.pl