Inwestycje w dobie kryzysu

Czy warto kupować monety?

Oszczędności, szczególnie te mniejsze topnieją w zastraszającym tempie. Odkładanie pieniędzy na koncie w banku nie przynosi już nawet minimalnych zysków – wprost przeciwnie. Nie każdego stać na nieruchomości i podobne większe inwestycje.  Aby zabezpieczyć środki finansowe przed inflacją i zapewnić sobie chociaż niewielką poduszkę finansową warto zainteresować się monetami. Sprzedaż monet prowadzi państwowa mennica, sklepy numizmatyczne i wyspecjalizowane firmy. Nie zbyt wielkiej kwoty, żeby stać się właścicielem monety wybitej ze szlachetnego metalu. Jest to typowa inwestycja długoterminowa. Jeśli ktoś może poczekać kilka a nawet kilkanaście lat z pewnością może osiągnąć wymierny zyski. Jest to również inwestycja bezpieczna – w razie nagłej potrzeby monety można spieniężyć od ręki a nawet w razie szybkiej sprzedaży monet strata będzie niewielka – w postaci prowizji kupującego.

Kto prowadzi sprzedaż monet ?

Dość łatwo znaleźć na rynku popularne złote monety. Jednak trafiają się fałszywe, wybite ze zubożonych stopów lub wręcz imitacje. Druga sprawa na którą należy zwrócić uwagę jest ich stan. Te znalezione w szufladzie po dziadkach i przetrzymywane luzem kilkadziesiąt lat niestety przez profesjonalistów będą potraktowane jako złom. Wszelkie ubytki, przetarcia i zarysowania eliminują monetę jako przedmiot inwestycyjny. Artar.com.pl to firma, która oficjalnie i w zgodzie z polskim prawem prowadzi sprzedaż monet, ich skup, a także obraca metalami szlachetnymi w postaci sztabek i złomu. Na stronie internetowej artar.com.pl można znaleźć uaktualniany regularnie cennik najczęściej spotykanych monet z wybitych ze szlachetnych kruszców. Ich autentyczność jest gwarantowana i można nabyć je od ręki. Jeżeli chodzi o monety, których nie ma aktualnie w ofercie doradcy z artar.com.pl pomogą takie odnaleźć.

Czy sprzedaż monet z ogłoszenia jest legalna ?

Każdy może sprzedać lub nabyć złotą, platynową bądź srebrną monetę. Trudno polecić jednak kupowanie tak cennych przedmiotów z ogłoszenia, „po znajomości” lub na portalach aukcyjnych. Należy pamiętać, że notowania monety inwestycyjnych podlegają pewnym prawom. Nie ma w tej dziedzinie okazji, promocji czy sezonowych wyprzedaży. Okazyjna cena może kryć za sobą podróbkę lub monetę uszkodzoną i bardzo rozczarować właściciela po wycenie w profesjonalnej firmie. Najcenniejsze monety są w tak zwanym stanie menniczym, zapakowane w specjalne, firmowo zapieczętowane opakowania. Sprzedaż monet, które tylko wydają się w stanie nienaruszonym może okazać się trudna lub niemożliwa. O ich wartości zadecyduje wówczas tylko próba metalu z jakiego zostały wybite.