Sznurek bawełniany – internetowe tutoriale

Prace ze sznurka budzą podziw i mogą zaskoczyć ostatecznym wyglądem. estetycznie wykonane są bardzo gustowne. Wykonane z naturalnego sznurka świetnie wpisują się w trendy ekodesignu. Zanim zaczniemy tworzyć unikalne dzieła z makramy dobrze jest bazować na pomysłach cudzych a udostępnionych do nauki i ćwiczeń w pleceniu węzłów.

Dziecinnie proste czy piekielnie trudne

Różne projekty mają różny poziom trudności. Znajdziemy zarówno prace dziecinnie proste, niewymagające wielu i szczególnych umiejętności, jak też takie projekty, które wymagają ogromnej cierpliwości, zaangażowania, zaawansowanych i rozwiniętych umiejętności. Wtedy nie wystarczy sznurek bawełniany, a przyda się instruktaż z sieci. Dostępnych jest w internecie mnóstwo filmików instruktażowych tak zwanych tutoriali, dzięki którym można osiągnąć szczyt rozwoju w rękodzielnictwie, zwłaszcza w wyplataniu makramy. Pomimo, iż niektóre prace moga wydawac sie an dziecinnie łatwe, to w rzeczywistości mogą nas łatwo przerosnąć. 

Patrząc na skomplikowane makatki może wydawać się taki projekt bardzo trudny, tymczasem okazać się może że nie jest trudny a jedynie pracochłonny. Oprócz wkładu pracy należy jeszcze uwzględnić ilości sznurka, przewidzieć ile surowca potrzeba na wykonanie danego projektu. Można się zdziwić jak wiele setek metrów sznurka potrzeba by wykonać łapacz snów, czy formę kwiatu trójwymiarowego.

Byle się nie zniechęcić

Nie każdy filmik jest warty obejrzenia, godny nauki. Kolejne kroki postępowania powinny być jasne i dobrze wytłumaczone, pokazane i omówione. Oczywiście, że spędzając sporo czasu metoda prób i błędów można samodzielnie dojść do podobnych wniosków, jednak po co się zniechęcać skoro właśnie po to powstają filmiki, na których pokazane są metody, węzły i pojedyncze kroki zaplatania poszczególnych kompozycji i projektów. 

Filmów jest na tyle dużo zarówno na TikTok, jak też na Youtube, że jest w czym wybierać. Jeśli jeden prowadzący nas nudzi, a drugi nie potrafi wytłumaczyć splotu warto poszukać kogoś innego. Skorzystać można również z forum dla miłośników makramy i rękodzieła. oprócz filmów ciekawą formą instrukcji są zdjęcia każdego kroku do wykonania wraz z opisem. w ten sposób można ćwiczyć kroki nie musząc dorównywać kroku video.

Porady to nie instrukcje

Można trafić zarówno na porady dla osób wykonujących rękodzieło od lat, jak też tutoriale dla początkujących. Warto zwrócić uwagę, iż chcąc wykonać np. brelok ze sznurka należy poszukać filmów pod tytułem jak wykonać brelok ze sznurka, niekoniecznie zagłębiając się w to czy sznurek bawełniany czy poliestrowy jest wygodniejszy w zaplataniu węzłów stosowanych do wyrobu breloków. Oczywiście dobrze jest też poczytać rady bardziej doświadczonych, niemniej początkowo warto skupić się na doskonaleniu techniki, bazując na podstawowych narzędziach i sznurkach prostych w zaplataniu. Im więcej wykonamy węzłów, tym więcej zyskamy pewności siebie w projektowaniu własnych unikalnych, oryginalnych wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.