Włosy pod kontrolą

Piękne, czyste i zadbane włosy to oznaka zdrowia, odpowiedniej pielęgnacji i dbania o higienę. Na podstawie ich wyglądu, nawet nie będąc specjalistą, możemy bardzo dużo wywnioskować. Najgorsze wrażenie robią przetłuszczające się włosy, które są pozbawione objętości, sklejające się i błyszczące. Oprócz efektów wizualnych, nieprzyjemnego zapachu ten rodzaj włosów stanowi prawdziwy problem w pielęgnacji, a sam nieatrakcyjny wygląd nieraz nie jest efektem braku higieny.

Trudny problem

Tłuste włosy często są wynikiem schorzeń skóry na przykład takich jak trądzik. Poza tym specjaliści http://pieknieizdrowo.pl/swiezosc-dluzej-czyli-sposoby-przetluszczajace-sie-wlosy/ wyróżniają dwa rodzaje przetłuszczających się włosów. Pierwsze będą tłuste na całej długości, drugie tylko przy cebulkach, natomiast końcówki będą już suche. I tak jak jest wiele przyczyn tej dolegliwości, tak samo mamy dużo sposobów na pozbycie się lub chociaż ujarzmienie problemu.

Problem z tłustymi włosami to tak naprawdę nadmierna produkcja sebum, czyli substancji produkowanej przez gruczoły łojowe w celu utrzymania odpowiedniej gładkości i miękkości skóry. Im włosy cieńsze, tym jest ich więcej. A co za tym idzie gruczołów wytwarzających sebum też. To jedna z organicznych przyczyn przetłuszczania się włosów. Inną będą zmiany hormonalne szczególnie dotkliwie odczuwane chociażby podczas dojrzewania. Poza tym specjaliści wskazują również przyczyny genetyczne, niewłaściwą pielęgnację i nieodpowiednią higienę – czyli zbyt rzadkie lub też niedokładne mycie włosów.

 

Pielęgnacja przede wszystkim

Niezależnie od przyczyn dzięki nowoczesnym kosmetykom, domowym sposobom i odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie poradzić sobie z niezbyt efektownym problemem. Dobierając odpowiednie preparaty, pamiętajmy, by zawsze dostosowywać ich do rodzaju włosów. Ciężkie odżywki czy preparaty do stylizacji włosów mogą je nadmiernie obciążać, a tym samym przyspieszać przetłuszczanie. Najlepszym sposobem według niektórych specjalistów na walkę z problemem jest po prostu codzienne mycie włosów. Inni uważają, że to jedynie stymuluje nadprodukcję sebum, a nie zwalcza problemu. Szampon do włosów przetłuszczających powinniśmy jednak stosować tylko na te partie, których ten problem dotyczy. Jeśli mamy suche końcówki używajmy dwóch różnych produktów. Poza tym warto myć włosy w letniej lub zimnej wodzie, a szampon zostaw na nich na nieco dłużej. Wtedy jego działanie będzie silniejsze. Nie masuj skóry głowy. Świetnie dla tego typu włosów sprawdza się suchy szampon, skrobia kukurydziana lub też specjalne chusteczki.