Jak przygotować się na spacer z dzieckiem zimą?

Wiele z nas obawia się pierwszych spacerów z dzieckiem w chłodne dni. Z drugiej jednak strony kto z nas nie lubi pooddychać świeżym powietrzem. Nawet jeśli pogoda za oknem nie rozpieszcza nie rezygnujmy z aktywności fizycznej. Spacer z dzieckiem może być jedyną aktywnością na jaką młodzi rodzice będą mieli czas. Odkrywanie nowych miejsc, kontakt z naturą i świeżym powietrzem doda nam energii. Spacery z dzieckiem to również bardzo dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu z naszymi, małymi pociechami. Korzyści jest wiele. Przede wszystkim zaszczepiamy u dzieci zamiłowanie do ruchu, poznawania otaczającego świata i odkrywania nowego. Nawet w przypadku prawdziwych maleństw – spacer, nawet zimą zawsze wiąże się z masą korzyści.

O czym powinniśmy pamiętać przed pierwszym, zimowym spacerem z dzieckiem?

Zanim zdecydujemy się na zimowy spacer, to co powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności to jaką temperatura mamy na zewnątrz. Spacery zimą zwiększają odporność maluszka, lecz przy zbyt niskiej temperaturze spacer mógłby jedynie zaszkodzić. Lekarze radzą, żeby nie wychodzić na dwór z małym dzieckiem przy temperaturach na zewnątrz poniżej -10 stopni Celsjusza. Jeżeli dodatkowo mamy wysoką wilgotność lub wieje silny wiatr, zalecana temperatura spacerów to minimum -5 stopni Celsjusza.

Czy spacer zimą z niemowlakiem jest bezpieczny?

Nasze dziecko urodziło się zimą. Ma dopiero kilka dni lub tygodni, a my tęsknimy za spacerami i aktywnością fizyczną. Co robić w takiej sytuacji? Spokojnie. Nie ma żadnych przeciwskazań do spacerów z niemowlęciem zimą. Sugerujemy tylko zaczekać, aż maluszek skończy trzy tygodnie i zastosować tzw. werandowanie. Werandowanie polega na stopniowym wydłużaniu pobytu niemowlęcia na podwórku. Za pierwszym razem ubierz malucha tak jak na spacer i wyjdź z nim na kilka minut, maksymalnie 5-10. Następnie, przy kolejnych wyjściach zwiększaj stopniowo czas do 20 lub nawet 30 minut. Po kilku takich „wyjściach” na taras lub balkon, maluszek powinien być gotowy na pierwszy spacer zimą. W tym momencie pojawiają się kolejne pytania.

Jak ubrać maluszka, aby nie zmarzł, jaki śpiworek wybrać, jakie inne akcesoria na spacer zimą zabrać ze sobą?

Mamy, tylko spokojnie. Przygotowaliśmy dla Was listę akcesoriów na zimowy spacer, które mogą okazać się niezbędne. Po pierwsze powinniśmy pomyśleć o ubraniu na zimowy spacer. Najlepszym sposobem będzie znany też dorosłym sposób „na cebulkę”, czyli kilka warstw ochronnych, które stworzą dodatkową izolację w postaci warstw powietrza. Podstawa to ciepłe body, koniecznie z długim rękawem. Następnie zakładamy komfortowy pajacyk, a całość dopełnia zimowy kombinezon. Czapeczka, która ochroni uszka i wygodne rękawiczki do osłony delikatnych rączek to kolejne, niezbędne składowe zimowego ubioru maluszka. Warto zaopatrzyć się również w krem ochronny, który stworzy barierę ochronną skóry i dodatkowo ochroni twarz dziecka przed niskimi  temperaturami i silnym wiatrem. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni śpiworek do wózka. Śpiworek stworzy dodatkową, szczelną warstwę ochronną, chroniącą maluszka przed niskimi temperaturami. Ważne jest aby śpiworek spełniał nasze wymagania i był bezpieczny. Jednym za najważniejszych kryteriów powinien być materiał, z którego wykonano śpiworek. Koniecznie sprawdź czy jest on wodoodporny i szczelny, równie ważny jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który daje gwarancję braku szkodliwych substancji w materiale, z którego wykonany jest śpiwór. Zadbaj również o siebie i dokup mufkę do wózka dziecięcego, która ochroni dłonie przed zimnem. Z innych akcesoriów na spacer polecamy szczególnie termoizolacyjne opakowaniem na butelkę – maluszka, a może i Twoją. Nic tak nie rozgrzewa podczas zimowego spaceru jak wcześniej przygotowana herbata z miodem.

Jeśli jeszcze nie masz śpiworka do wózka, mufki do wózka na dłonie, pojemnej i funkcjonalnej torby na wózek, czy innych akcesoriów na spacer z dzieckiem  – zajrzyj do naszego sklepu i wybierz coś dla siebie i Twojego dziecka. W Baby and Mam dbamy o Was drodzy rodzice – o Wasz komfort i Waszą wiedzę. Wierzymy, że możemy Was wesprzeć w najważniejszym okresie życia każdej rodziny.

Więcej porad oraz bezpiecznych i inspirujących produktów dla dzieci i rodziców znajdziecie w sklepie Baby and Mam www.babyandmam.pl