Jak radzić sobie z czynnościowym bólem brzucha?

FAP, czyli czynnościowy ból brzucha, diagnozowany jest nawet u około 20% młodzieży szkolnej – do tej pory jednak nie są znane jego powody. Faktem jest jednak, że gdy bóle brzucha występują okazjonalnie, nie jest to duży problem. Jednak kiedy pojawiają się nawet codziennie, powinniśmy zrobić wszystko, by się ich pozbyć.

Badania wskazuję, że nawet do 38% dzieci cierpi na bóle brzucha, które pojawiają się przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli taki stan się utrzymuje, może to wskazywać, że nasze dziecko ma do czynienia z FAP, czyli właśnie czynnościowym bólem brzucha.

Sam ból najczęściej pojawia się w okolicach pępka, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć jego umiejscowienie, podobnie jak jego charakterystykę. Problemy z czynnościowym bólem brzucha pojawiają się w różny sposób – czasem intensywny ból wstępuje nagle, czasem pojawia się i stopniowo narasta. Same problemy mogą również pojawiać się w różnym wieku, w tym u dzieci, które do tej pory mogliśmy uważać za prawdziwe okazy zdrowia.

 

BioGaia

Samym problemem nie jest również ból sam w sobie, lecz to, jak potrafi on wpływać na funkcjonowanie dziecka. Może stawać się ono apatyczne, mniej aktywne a wyniki szkolne mogą pogorszyć się nawet znacznie – nie może to jednak dziwić, jeżeli dziecko boryka się z nawracającym bólem.

 

Przyczyny czynnościowego bólu brzucha

 

Ciężko określić przyczyny takiego bólu. Naukowcy uważają również, że niekoniecznie przyczyna jest jedna, a może to być również prawdziwy ich mix, na który składać się będą problemy emocjonalne, genetyczne czy też fizjologiczne. Bóle tego typu najczęściej nasilają się w wieku od 5 do 7 lat oraz później, w wieku od 8 do 12 lat.

 

Jak radzić sobie z czynnościowymi bólami brzucha?

 

Najważniejsze jest to, aby skonsultować się z pediatrą naszego dziecka. Nawet jeżeli bóle brzucha nie pojawiają się bardzo często, jednak są one regularne, a my nie potrafimy dostrzec ich przyczyny, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy jednak, że wiek od 5 do 12 lat to okres, w którym w życiu samego dziecka dzieje się naprawdę wiele. Z tego powodu takie przyczyny mogą być związana z poszczególnymi zmianami, również tymi psychologicznymi, związanymi również ze stresem czy z lękiem – również z tego powodu, że przyczyn może być tak wiele, konsultacja z lekarzem powinna być obowiązkowa.

Pamiętajmy, by jako rodzice, wspierać nasze dziecko. Bądźmy dla niego wyrozumiali, w końcu stan, w którym się znajduje, niekoniecznie jest jego winą. Jednak nawet, jeżeli powody bólu brzucha (regularnego) wydają się niewidoczne, warto na własną rękę zastanowić się, czy jest coś, co może je łączyć – może to być zarówno stres, związany z lekcją u konkretnego nauczyciela, jak i czynniki bardziej prozaiczne, jak konkretny składnik w śniadaniu naszego dziecka. Prowadźmy notatki i starajmy się odszukiwać wspólne elementy – to okaże się również nieocenioną pomocą dla naszego lekarza. Jeżeli dostrzeżemy jakieś wspólne elementy – koniecznie go o tym poinformujemy przy kolejnej wizycie.

Za problemy tego typu może odpowiadać również flora bakteryjna naszych jelit, a raczej będzie to oznaczało, że mamy z nią problemy. Pamiętajmy, że dobrym rozwiązaniem może okazać się również stosowanie probiotyków, które będą na mikroflorę jelitową wpływały naprawdę korzystnie. Jeżeli nasze dziecko często musiało korzystać np. z antybiotyków – może okazać się, że mikroflora jelitowa jest naprawdę w złym stanie, w końcu antybiotyki niszą w naszym organizmie nie tylko te złe i problematyczne, ale również te dobre i potrzebne bakterie.

Lactobacillus reuteri Protectis są bakteriami, które często stosowane są, aby mikroflorę jelitową odpowiednio odbudować. Często pomagają one również w przypadku bólów brzucha u naszego dziecka. Bakterie tego typu znajdują się również w suplementach, które oferuje nam firma BioGaia.

Suplementacja i walką o lepszą mikroflorę jelitową to jedno, jednak nie zapominajmy, że za każdym razem, gdy bóle brzucha okazują się problemem regularnym lub częstym, wizyta u lekarza powinna być obowiązkowa.