Jak zapewnić komfort pacjentce w czasie wizyty ginekologicznej?


Zdjęcie autorstwa C Technical z Pexels

Komfort pacjentki w czasie wizyty w gabinecie ginekologicznym powinien być sprawą priorytetową. Można go osiągnąć nie tylko poprzez życzliwe, empatyczne podejście, ale także zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych oraz wykorzystując odpowiedni sprzęt.
Utrzymanie wysokiego standardu higieny wiąże się oczywiście z używaniem specjalistycznych produktów dezynfekujących, a także rękawiczek jednorazowych, jak również podkładów higienicznych czy spódniczek jednorazowych dla pacjentek.

Nowoczesne narzędzia

Warto pamiętać, że coraz częściej nowoczesne narzędzia potrzebne do badania wypierają te starsze. Mowa o tak podstawowym sprzęcie jak wzierniki ginekologiczne.

Dotychczas używane metalowe wzierniki to narzędzia wielokrotnego użytku, które należy sterylizować, co niesie za sobą pewne koszty i niekoniecznie jest opłacalne w porównaniu z wziernikami jednorazowymi, plastikowymi.

Sterylnie zapakowane wzierniki jednorazowe stanowią świetną profilaktykę zakażeń bakteryjnych i grzybicznych dzięki temu, że wziernik wyjęty jest z opakowania dopiero tuż przed użyciem.

Dodatkowo plastikowe wzierniki, które są wykonane z różnych kompozytów, nie powodują dyskomfortu, ponieważ nie są zimne. Te metalowe przed użyciem można oczywiście ogrzać na specjalnym urządzeniu. Są one nadal stosowane w czasie zabiegów.

Jednak w czasie podstawowych badań najczęściej używa się wzierników plastikowych, ponieważ dzięki ich przezroczystości można dokonać oględzin ściany pochwy. Ich neutralna temperatura skraca czas przygotowania do badania. Na rynku istnieje spory wybór jednorazowych wzierników, które można zobaczyć tutaj: https://www.dezynfekcja24.com

 

Wzierniki typu Cusco, które są najczęściej używane, mają też jedną ważną zaletę z punktu widzenia lekarza wykonującego badanie. Posiadają śrubę samooporową, która utrzymuje wziernik w stabilnej pozycji. Dzięki temu ginekolog jest w stanie samodzielnie wykonywać niektóre czynności, bez pomocy asystenta.

 

Informowanie pacjentki

Plastikowe wzierniki są bardziej komfortowe, jednak jest to wciąż ciało obce dla pacjentki, dlatego należy informować ją o wszystkim, co się dzieje w trakcie badania. Czasami pojawiają się ból lub krwawienie, wtedy tym bardziej odpowiednie procedury, informowanie oraz nowoczesne narzędzia mogą zminimalizować odczuwany dyskomfort.

Warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, by ułatwiać pracę sobie i sprawić, by pacjentka w czasie wizyty czuła się bardziej komfortowo.