Karta kredytowa – jak zwiększyć limit wydatków na karcie?

Prognozowanie potrzeb jest bardzo trudne. Dlatego w pewnym momencie może się okazać, że przyznany limit na karcie kredytowej nie jest wystarczający. Co zrobić, kiedy potrzebujemy go zwiększyć? Czy – i przede wszystkim –  jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wniosek o zwiększenie limitu

Każdy bank dopuszcza możliwość zwiększenia limitu na karcie kredytowej. Wszystko zależy od naszego stażu i tego, w jaki sposób korzystamy z konta. W pierwszej kolejności musimy złożyć wniosek o podwyższenie dostępnego limitu. W zależności od banku będziemy mogli to zrobić:

  • podczas osobistej wizyty w oddziale
  • dzwoniąc na infolinie banku
  • składając wniosek przez system elektroniczny tzw. bankowość internetową

We wniosku wpisujemy swoje dane z dowodu osobistego oraz wszelkie aktualne zobowiązania kredytowe, jakie posiadamy, w tym przyznana karta kredytowa, z zaznaczeniem jej limitów. Podajemy swoje obecne źródła dochodu i wysokość wynagrodzenia.

Weryfikacja klienta

Cała procedura weryfikacyjna może potrwać od kilkunastu minut do kilku dni. Wszystko będzie zależało od tego, jak bardzo będziemy wiarygodni dla banku. Bank na podstawie naszej historii klienta dokona analizy i podejmie decyzję. W pierwszej kolejności sprawdzi, czy karta kredytowa i pozostałe zobowiązania były spłacane rzetelnie. Jeśli również posiadamy rachunek bankowy, sprawdzi jego historie, w tym wpływy na rachunek. Może również poprosić nas o dostarczenie dokumentów potwierdzających nasze dochody czy zobowiązania oraz wyciąg z kont bankowych, które posiadamy. Następnie poinformuje nas telefonicznie o swojej decyzji: o zgodzie bezwarunkowej, z dodatkowymi warunkami lub o odmowie.

W przypadku pozytywnej decyzji, zaproponuje nam nową kwotę limitu. Jeśli się na nią zgodzimy,  będziemy musieli podpisać aneks do umowy o kartę kredytową. Możemy być poproszeni o podejście do najbliższego oddziału, by się z nim zapoznać i osobiście go podpisać. Może też być przysłany do nas przez kuriera, wówczas po jej podpisaniu odsyłamy go z powrotem. Czasem zwiększenie limitu może wiązać się z wymianą rodzaju karty.

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie karty kredytowej?

Warto zwrócić się z takim wnioskiem nie tylko do banku, w którym posiadamy kartę. Czasem może się okazać, że inny bank może zaoferować nam o wiele lepsze warunki. Decyzje o podwyższeniu limitu podejmowane są według wewnętrznych regulacji i strategii danego banku. Dlatego analizując nasz wniosek z tymi samymi danymi, w jednym banku podejdą do niego bardzo restrykcyjnie, a w drugim mogą zaoferować lepsze warunki. Tylko dlatego, że będą chcieli pozyskać nas jako swojego klienta, któremu zaoferują dodatkowe produkty.

Gdybyśmy jednak nie zostali pozytywnie zweryfikowani i nie otrzymali wyższego limitu, wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość, wykorzystując ten czas, aby popracować nad swoją wiarygodnością kredytową, regularnie spłacając obecny limit na karcie czy posiadane kredyty. Może w międzyczasie uda nam się też zwiększyć uzyskiwane dochody, a po kilku miesiącach już sam bank złoży nam lepszą ofertę. Gdy będziemy uważać, że nasza historia kredytowa i dochody uległy poprawie,  możemy powtórzyć procedurę opisaną powyżej.