Jakie narty są odpowiednie na trudne warunki?

Jazda w trakcie odwilży, oblodzone stoki, mało twarde podłoże tuż po sztucznym naśnieżeniu, muldy na niektórych odcinkach – to tylko niektóre z sytuacji, w których przydadzą się narty na trudne warunki. Z naszego artykułu dowiesz się, wśród jakich modeli szukać tych najlepszych i na jakie marki warto zwrócić uwagę.

Jakie narty na trudne warunki warto wybrać?

Najpierw warto się zastanowić, jak mają pracować narty na trudne warunki w terenie. W dużym skrócie modele allround świetnie sprawdzą się na twardszym i przygotowanym stoku. Są one dość szerokie, stabilne i odpowiednio sztywne. Na rynku znajduje się wiele wszechstronnych modeli, które można dopasować do swojego doświadczenia na stoku i preferencji. 

Jeśli trudne warunki dotyczyć będą miękkiego śniegu, wręcz puchu, wtedy lepiej kierować swój wybór na narty allmountain, bo są bardziej zwrotne. Poradzą sobie nie tylko na przygotowanych stokach, ale także poza wytyczonymi trasami.

Jedną z najpopularniejszych marek wśród narciarzy zawodowych oraz wymagających osób, które decydują się na jazdę w zróżnicowanym terenie, jest marka Head. Do wyboru są narty z linii Worldcup Rebels z nowoczesnymi technologiami tłumienia wibracji, Supershape przygotowane na każde warunki na trasie czy też wytrzymałe i ultralekkie V-Shape. 

Ponadto wszystkie modele przyciągają uwagę ze względu na atrakcyjny design. Wiele modeli znajdziesz w ofercie Ski Race Center. Sprawdź tutaj narty Head!

Technika jazdy jest równie ważna!

Na stokach możesz spotkać się z różnymi trudnościami, a jedną z nich są charakterystyczne muldy. Powstają on samoczynnie, najczęściej po południu, kiedy narciarze pokonali już wielokrotnie trasę z miękkim śnieżnym podłożem. 

Narty na trudne warunki mogą oczywiście pomóc w takiej sytuacji, ale jeszcze ważniejsze jest doświadczenie i technika skrętu. Warto wziąć pod uwagę m.in. sztywność nart. Jeśli deski są bardziej miękkie, możesz łatwiej wycinać łuk i kontrolować parametry jazdy, nawet na trasach z muldami. 

Bardzo sztywne narty na trudne warunki są przeznaczone dla osób, które mają bardzo duże doświadczenie, szczególnie wyczynowe. Przyda się tu perfekcyjnie wypracowana technika jazdy. Dosyć sztywne są narty race, które trafiając na miękkie podłoże, mogą nie dostosować się do trudnych warunków (szczególnie wśród osób początkujących). Inaczej już będą pracować allmountain, nie zakopując się w dużej warstwie śniegu. 

Jak jeździć na nartach podczas trudnych warunków?

Aby pokonać muldy na trasie, warto trzymać nogi bliżej siebie, wtedy łatwiej jest zachować równowagę i stabilność. Liczy się odpowiednie ugięcie nóg i pochylenie sylwetki do przodu. Nie warto też zatrzymywać się przed muldami, tylko pokonać je i jechać dalej. Z reguły są to tylko niewielkie odcinki na trasie, które można przejechać przy prawidłowej technice skrętu i umiejętności kontrolowania prędkości. 

Nadal nie wiesz, który model wybrać? Narty na trudne warunki możesz obejrzeć w Ski Race Center, zarówno internetowo, jak i stacjonarnie: skiracecenter.pl. Specjaliści pomogą Ci zdecydować, który model jest najlepszy dla Ciebie.