Koncert Międzynarodowej Orkiestry Dętej, czyli Granda Banda 2022

W niedzielę, 4 grudnia 2022 r., w Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20, budynek C) odbędzie się niezwykły koncert zjednoczonych muzycznych sił z Polski i Łotwy. Będzie to finał dwudniowych warsztatów Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki oraz Orkiestry Dętej z Preili z Łotwy. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

 

Głównym założeniem projektu jest ukazanie współpracy dwóch orkiestr: polskiej oraz łotewskiej. Dzięki współczesnym możliwościom technologicznym orkiestry przygotowały wspólny program koncertowy, a podczas prób na żywo w czasie warsztatów w Jasionówce będa dopracowywać muzyczny materiał. Dodatkowym walorem wychowawczo-edukacyjnym jest integracja młodzieży pochodzącej z podobnego środowiska muzycznego, ale z zupełnie innych krajów. Projekt doskonale obrazuje, jak uniwersalnym językiem jest muzyka.

Koncert Finałowy odbędzie się 4 grudnia 2022 r. o godz. 16:00 w Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Podczas koncertu polsko-łotewskie siły muzyczne zaprezentują repertuar o charakterze rozrywkowym – nie zabraknie współczesnych przebojów (m. in.  „Happy” Pharrella Williamsa), jak i klasyków gatunku (m. in. składanka legendarnego zespołu Queen). „Granda Banda” wykona także utwory polskie (np. składankę Zbigniewa Wodeckiego”) oraz łotewskie (m. in. „Svētī debesīs šo zemi”).

 

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Jasionówka oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Jasionówce.

 

Informacje o uczestnikach „Granda Banda 2022 – International Concert Band”

Obie orkiestry łączy bardzo wiele – powstały i działają w małych miejscowościach, ich składy tworzy młodzież, a obydwie są prowadzone przez dwóch młodych dyrygentów. 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki

Młodzieżowa Orkiestra Dęta powstała w 1976 roku w Jasionówce. Od początku działalności do roku 2000 prowadził ją Bolesław Bielak, następnie do roku 2015 dyrygentem był Stanisław Kruciński. Dziś na czele formacji stoją Wojciech Rolek oraz Hubert Buharewicz. Orkiestra, oprócz występów na różnego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych, bierze także udział w konkursach i przeglądach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Działalność Orkiestry jest nierozerwalnie połączona ze społecznością Gminy Jasionówka – w swojej 46-letniej historii w jej składzie był członek prawie każdej jasionowskiej rodziny.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Preili (Łotwa)

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Preili została założona w 2003 roku przy szkole muzycznej. Początkowo był to niewielki zespół, ale obecnie jego liczebność wzrosła do 40 muzyków. Orkiestra co roku bierze udział w konkursach na Łotwie oraz za granicą, np. we Francji, Polsce czy Litwie. Członkami zespołu są uczniowie ze szkół muzycznych oraz absolwenci nadal zainteresowani grą w orkiestrze.