Małe dziecko u dentysty

Większość chorób jamy ustnej nie daje od razu wyraźnych objawów i rozwija się powoli. Kiedy odczuwamy dotkliwy ból, wizyta u dentysty jest już niezbędna. Problemów z zębami łatwo da się uniknąć – wystarczy dbać o higienę i regularnie wykonywać przegląd u stomatologa. W ten sam sposób należy dbać o zęby małych dzieci, które także narażone są na próchnicę i inne choroby.

Okresowe przeglądy u dentysty

Wizyty u dentysty wykształcają u dziecka nawyk dbania o zdrowie jamy ustnej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć problemów z zębami w przyszłości. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

  • Nigdy nie straszmy pociechy dentystą lub zabiegami stomatologicznymi. Zniechęcanie do jedzenia słodyczy poprzez roztaczanie wizji borowania nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może się zdarzyć, że rzeczywiście będzie potrzebowało takiego zabiegu.
  • Umówmy się na wizytę adaptacyjną, w czasie której stomatolog nie będzie wykonywał bolesnych zabiegów, a jedynie zapozna dziecko z gabinetem.
  • Nie opowiadajmy o wizycie u dentysty jako o nieprzyjemnym doświadczeniu. Dobrym pomysłem jest dentystyczna zabawa z pluszakami lub lalkami, która oswoi dziecko z myślą o stomatologu.

W trakcie wizyty u dentysty, możemy dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego dbania o jamę ustną naszego dziecka.

Ubytki w zębach mlecznych

Dziury i kruszenie się zębów nie występują tylko u dorosłych. Bardzo często dotykają także dzieci, a zęby mleczne są tak samo podatne na urazy mechaniczne, jak zęby stałe.

Popularnym rozwiązaniem radzenia sobie z ubytkami są kolorowe plomby, które chronią ząb, a w dodatku przypadają do gustu małym dzieciom. Zdarza się, że rodzice uważają leczenie mlecznych zębów za niepotrzebne, ponieważ nie są to zęby stałe i szybko zostaną zastąpione nowymi. Nie jest to prawda, ponieważ nieleczone zęby mleczne charakteryzują się dużą bolesnością, a dotykające im choroby przenoszą się na zęby stałe. W skrajnych przypadkach, choroby jamy ustnej prowadzą do opóźnienia wyrzynania się nowych zębów i zaburzenia ich wzrostu. Jeżeli mamy wątpliwości, czy zęby trzeba leczyć, warto je skonsultować ze stomatologiem, który dokona przeglądu i oceny stan zdrowia zębów dziecka.  Im szybciej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym szybciej możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zaprocentuje w przyszłości.

Próchnica zębów

W zębach mlecznych może rozwijać się próchnica, która jest bardzo bolesna. Nie musi ona wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, choć brak regularnego szczotkowania zębów z pewnością przyczynia się do powstania problemu. Nieleczona próchnica może prowadzić do zaburzeń zgryzu, dlatego bezwzględnie należy udać się do dentysty, przy wystąpieniu pierwszych objawów, np.:

  • Biało-żółtego nalotu na zębach
  • Smugi na płytce nazębnej
  • Powstanie ubytków próchnicowych

Próchnica zębów jest bardzo bolesna (zwłaszcza w czasie picia lub spożywania pokarmów) oraz zagraża zdrowiu całej jamy ustnej. Nieleczonej próchnicy towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust oraz problemy z wyrzynaniem zębów stałych.

Artykuł powstał we współpracy z www.dentalwhite.pl