Nauka nowego języka obcego w dorosłości – przydatne wskazówki

Każdy z nas pamięta szkolne lekcje. Jako dzieci uczyliśmy się pod okiem nauczyciela: stając przed wyzwaniem nauczenia się języka jako osoba dorosła często nie wiemy, od czego zacząć i jak skutecznie przyswoić materiał. O czym warto pamiętać?

Wybierz się na kurs językowy

Samodzielna nauka może być trudna: nie wiemy, co jest ważne, na czym należy się skupić i w jakiej kolejności przerabiać różne zagadnienia. Niekiedy ciężko jest się też zmotywować — mamy ochotę odpocząć po pracy, przytłacza nas ilość codziennych obowiązków i nie potrafimy wygospodarować czasu na naukę. Kurs językowy rozwiązuje wszystkie te problemy.

Ucz się w wolnych chwilach

Często wpadamy w pułapkę przekonania o braku czasu — wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie znaleźć w swoim planie dnia wolnej godziny na naukę. Warto uczyć się po kilka-kilkanaście minut, gdy czekamy w kolejce, pijemy poranną kawę lub jedziemy autobusem. Wydaje się to nieznaczące, jednak po zsumowaniu czasu poświęconego na tego typu powtórki można się nieźle zdziwić!

Określ swoje priorytety

Jeśli nie przystępujesz do egzaminu językowego, nie musisz uczyć się w sposób podręcznikowy. Zastanów się, na czym ci zależy — czy chciałbyś móc porozmawiać z obcokrajowcami, będąc za granicą? Studiować lub pracować w innym państwie? Zajmować się określoną dziedziną? Nauczyć się dla lepszej pracy? Określenie priorytetów jest bardzo pomocne w wyborze strategii nauki.

Spraw, by nauka była przyjemnością

Nie ma nic gorszego niż nauka „za karę” — jest nieprzyjemna, nieefektywna i z dużym prawdopodobieństwem szybko się do niej zniechęcisz. Ucz się tak, by sprawiało ci to przyjemność: oglądaj obcojęzyczne filmy, słuchaj muzyki, czytaj książki. Rób przerwy podczas nauki, by twój mózg mógł odpocząć.

Efektywna nauka języków obcych może przynieść nam bardzo wiele korzyści. Jeśli nie masz czasu na samodzielną naukę i potrzebujesz motywacji w postaci lekcji z nauczycielem, zajrzyj na lincoln.edu.pl — znajdziesz tam szeroką ofertę różnorodnych kursów językowych.