Nauka poprzez zabawę

Już dawno potwierdzono, że to właśnie nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. Co więcej, kilkuletnie dzieci, u których przecież zachodzi najbardziej wzmożony rozwój, są w stanie skupić swoją uwagę nieprzerwanie jedynie przez około 20 minut. To dlatego oferowanie im rozrywki, która uczy, jest najlepszym sposobem.

Pamiętajmy, że to my mamy największy wpływ na kształcenie naszych dzieci. Nie można pozostawiać tej funkcji jedynie placówkom, takim jak przedszkola czy szkoły. W warunkach domowych udaje się wspierać najmłodsze pokolenie i to przy wykorzystaniu przyjaznych, akceptowalnych metod. Właśnie dlatego świadomi producenci oferują dzisiaj rozmaite zabawki rozwijające wyobraźnię czy gadżety kreatywne, które wykorzystywane w sposób odpowiedni, mają ogromny wpływ na edukację.

Pierwsze zabawki, które rozwijają

Czy wiesz, że już pierwsza przytulanka dla niemowlaka pełni funkcję rozwijającą? To nie tylko pluszowa maskotka do przytulania, ale prawdziwy przyjaciel dziecka. Daje poczucie bezpieczeństwa, rozwija procesy społeczne, uczy empatii. Nic dziwnego, że maluchy tak bardzo się do nich przywiązują, bo przecież w niejednej sytuacji zastępują obecność rodzica, koją smutek, ale też dzielą radość.

Przedszkolaki świetnie radzą sobie z układankami, puzzlami, planszówkami, zabawkami kreatywnymi typu „zrób to sam”. Okazuje się zresztą, że właśnie takie aktywności angażują najbardziej, pobudzają wyobraźnię, usprawniają nie tylko procesy koncentracji uwagi czy zapamiętywania, ale również koordynację ruchową. Ciekawostką jest to, że chociaż na sklepowych półkach piętrzą się elektroniczne gadżety, to o wiele większym zainteresowaniem cieszą się zabawki o prostej konstrukcji, uniwersalne i sprawdzone od lat. Te nowoczesne stają się nudne już po kilkukrotnym wykorzystaniu, a dziecko niechętnie po nie sięga. Ile można patrzeć na migocące światełka czy słuchać dźwięków? Chodzi przecież o to, by móc wykorzystywać zabawkę na wiele sposobów, tylko wtedy jest ona atrakcyjna.

Jak wybierać zabawki dla dziecka?

Aby zabawa mogła rzeczywiście wpływać rozwijająco, odpowiednie gadżety należy wybierać bardzo skrupulatnie. Producent ma obowiązek poinformować o przeznaczeniu konkretnej zabawki, musi też zaznaczyć wiek dziecka, zgodnie z którym jest dedykowana do użytku.

Zabawka, która ma rozwijać i edukować musi być bezpieczna, wykonana z najlepszej jakości materiałów. Warto dobierać ją, patrząc na indywidualne potrzeby malucha oraz etap jego rozwoju. Rodzice bardzo często popełniają błąd, dobierając akcesoria dla starszych dzieci, chcąc przyśpieszyć poszczególne etapy rozwoju. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ najczęściej nie da się tego zrobić w sposób naturalny, a w efekcie dziecko nie będzie w stanie wykorzystać zabawki zgodnie z jej przeznaczeniem.

Materiał powstał w oparciu o materiały i informacje dostępne na www.sklep.raczkujemy.pl.