O czym pamiętać, wybierając wózek spacerowy dla dziecka?


Photo by VisionPic .net from Pexels

Komfort codziennych spacerów z dzieckiem w dużym stopniu zależy od typu wózka, z jakiego będziesz korzystać. O ile w przypadku najmłodszych dzieci stosuje się tzw. wózki głębokie, o tyle w momencie, gdy dziecko przyjmuje już pozycję półleżącą, a następnie siedzącą, niezastąpione stają się wózki spacerowe. W sprzedaży znajdziemy wiele typów takich wózków. Na co zwrócić uwagę, by wybrać model gwarantujący wygodę dziecku i prowadzącej go osobie?

Rodzaj kółek

Jednym z najważniejszych elementów wózka są jego kółka. Tradycyjne parasolki wyposażone są w twarde kółka o stosunkowo małej średnicy, co zapewnia dość duży komfort prowadzenia wózka po twardych i równych nawierzchniach. Bardziej uniwersalne modele wyposażone są w dwa typy kółek, małe z przodu i większe z tyłu. Dzięki temu ich prowadzenie po mniej równych nawierzchniach jest znacznie wygodniejsze – taki wózek można ciągnąć za sobą i w ten sposób wjechać nim po schodach czy mocno nachylonej i wyboistej ścieżce. W sprzedaży znajdziemy również wózki spacerowe wyposażone w cztery duże koła z amortyzacją. Tego typu sprzęt będzie idealnym wyborem na spacery po polnych drogach, nieutwardzonych lub kamienistych nawierzchniach.

Rozkładane oparcie

Kolejnym z ważnych elementów dziecięcego wózka spacerowego jest jego oparcie. Najprostsze modele nie mają żadnej regulacji, przez co dziecko musi przyjmować w nich zawsze pozycję siedzącą. To sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, ale dla maluchów będzie niekomfortowe, zwłaszcza gdy dziecko zaśnie podczas spaceru. Nowocześniejsze wózki spacerowe wyposażone są w stopniowany lub płynny system regulacji oparcia. Najlepszym wyborem będzie oczywiście zakup wózka z oparciem w pełni rozkładanym. Dzięki temu po doposażeniu w specjalną gondolę z powodzeniem można przewozić w nim nawet niemowlę. Większość dostępnych na rynku modeli wózków ma oparcie częściowo rozkładane. Przysypiające w nich dziecko może zająć wygodniejszą dla siebie pozycję. Na komfort codziennego użytkowania spacerówki wpływa również budka osłaniająca przed słońcem czy regulowany podnóżek.

Jeśli planujesz zakup nowego wózka dla dziecka, zastanów się, po jakim terenie będziesz najczęściej spacerować. Gdy szukasz sprzętu dla małego dziecka, rozważ zakup modelu z opuszczanym siedziskiem, tak by dziecko mogło się w nim położyć. Zwróć również uwagę na ciężar wózka. Gdy będziesz musiała znosić go po schodach, wybierz model o jak najmniejszej wadze, nawet jeśli odbędzie się to kosztem braku dodatkowych elementów jego wyposażenia, mniejszych kółek czy braku pełnej regulacji.