Opera i Filharmonia Podlaska – kilka porad dla odwiedzających

Filharmonia to miejsce, w którym odbywają się różnorodne występy, zarówno w języku polskim jak i w językach obcych. W przypadku kiedy dana opera lub operetka wymaga tłumaczenia, wyświetlane jest ono na tablicy nad sceną. To nowoczesny budynek, który posiada najnowocześniejsze rozwiązania.

Co prawda w Operze nie obowiązuje dress code. Jest to rzecz, którą często stresują się osoby po raz pierwszy odwiedzające to miejsce. Na wszelkie spektakle poza premierowymi warto założyć coś w czym po prostu będziemy się wygodnie czuć, jednak aby podkreślić wyjątkowość tego wieczoru, klasyczne eleganckie stroje są jak najbardziej wskazane. Spektakle premierowe to czas kiedy warto włożyć strój wieczorowy.

Aby dobrze przygotować się do spektaklu warto wcześniej zapoznać się z informacjami na jego temat, poznać okoliczności jego powstania oraz historię jaka mu towarzyszy. Wszelkie ciekawostki oraz wywiady z aktorami dostępne są w programach, które można zakupić podczas widowiska.

Spektakle takie jak opery trwają przeważnie około 2.5 do 3 godzin. W trakcie wydarzenia są dwie lub jedna przerwa, które trwają 20-25 minut. W informacjach dotyczących każdego spektaklu umieszczone są także takie informacje. Opera i filharmonia Podlaska to miejsce, dzięki któremu pokochasz sztukę.

Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Gmach Europejskiego Centrum Sztuki to najnowocześniejsze centrum kulturalne w całej Europie Wschodniej. W budynku organizowane są różnego rodzaju widowiska: koncerty symfoniczne, opery, musicale i interaktywne bajki dla najmłodszych. To także miejsce ze świetnym nagłośnieniem, dzięki czemu z powodzeniem mogą być tam organizowane różnego rodzaju festiwale muzyczne. W gmachu urzęduje Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zespoły kameralne. To bardzo nowoczesny budynek, który wykonany jest z betonu i szkła. Idealnie wpasowuje się w otoczenie. Powstał przy wsparciu europejskiego funduszu rozwoju regionalnego, a swój udział miał w tym także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W środku znajdują się dwie sceny: duża scena jest obecnie największą w Polsce, która wyposażona jest w nowoczesne rozwiązania takie jak liczne zapadnie. Znajduje się tam także bardziej kameralna scena oraz amfiteatr. Na wyposażeniu sali znajdują się drugie pod względem organy.

Cały obiekt otoczony jest zielonym terenem, który zachęca do spacerowania. Wyjątkowo widowiskowa jest także rzeźba, która znajduje się na dachu Opery. To miejsce, w którym stworzono taras widokowy. Rzeźba została wykonana z żeliwa i ma ponad dwa metry wysokości.

Spektakle w Filharmonii Podlaskiej – co warto zobaczyć?

Luty, podobnie jak każdy miesiąc w Filharmonii, jest bardzo obfity w różnorodne wydarzenia. Odbędzie się tutaj koncert jazzowy, operetka a także wystawa fotograficzna. Każdorazowo program ze sporym wyprzedzeniem podawany jest na stronie Filharmonii, dzięki czemu z wyprzedzeniem można zaplanować zakup biletów i nie obawiać się o brak miejsca na ulubione wydarzenie.

Filharmonia Podlaska Opera dla prawdziwych fanów

Bilety na wydarzenia, które odbywają się w Operze można zakupić zarówno w kasach biletowych, które znajdują się w budynku jak i online na stronie www. W zależności od tego, kto jest organizatorem wydarzenia mogą znaleźć się także na popularnych stronach z biletami jak Bilety24.pl.

Cała Widownia na Dużej Scenie dzieli się na cztery strefy, które mają różne przedziały cenowe. Najlepsze, a zarazem najdroższe miejsca znajdują się w strefie I. Nieco mniej komfortowe miejsca, czyli takie, w których mogą wystąpić ograniczenia w widoczności znajdują się w strefie IV. Miejsca z ograniczoną widocznością to miejsca na balkonie I lewym i balkonie I prawym. Na stronie dostępna jest wizualizacja, w której można zobaczyć jak wygląda widok na scenę z konkretnego miejsca. To narzędzie, które może pomóc w dokonaniu wyboru.