Ozdobne wianki, batikowe pisanki, figurki baranków – warsztaty wielkanocne w Spodkach

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza do uczestnictwa w warsztatach wielkanocnych, które odbędą się 16 marca 2021 r., w godz. 9:00-15:00, w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14. Uczestnicy nauczą się wykonywać ozdobne wianki, tradycyjne batikowe pisanki i figurki baranków.

Tradycje wykonywania ozdób wielkanocnych, dawniej praktykowane w wielu polskich domach, dziś powoli są zapominane. Warsztaty przywracają je należnemu miejscu. Pisanki, palmy, pająki, ozdoby z bibuły i naturalnych materiałów zawsze podkreślały z jednej strony naszą religijność, z drugiej dbałość o rodzinne zwyczaje, przekazywane od pokoleń. Każde rękodzieło ma swoje znaczenie.

Wianki na drzwi ocieplają wizerunek domu. Zwyczaj ten wywodzi się ze Skandynawii i oznacza zaproszenie do wejścia. W zależności od stylu, potrzeb i preferencji współczesne wianki wykonuje się z różnych materiałów. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane zielone gałązki i kwiaty w połączeniu z elementami symboliki wielkanocnej: jajkami, ptaszkami itp. Pisanki symbolizują nowe życie, odrodzenie i zmartwychwstanie. Podczas zajęć uczestnicy techniką batikową wykonają wielobarwne pisanki, bazując na tradycyjnych wzorach, na wydmuszce, szpilką, woskiem pszczelim, z użyciem barwników chemicznych. Baranek w tradycji Nowego Testamentu był symbolem zwycięskiego Chrystusa. Często obok niego stała chorągiew wielkanocna – w kolorze białym, złotym i czerwonym, pojawiał się też napis „Alleluja”. Wykonana przez uczestników figurka baranka, postawiona na stole wśród zieleni, będzie o tym przypominać.

By wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić kartę zgłoszenia, a także uiścić opłatę w wysokości 100 zł. Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane są do 11 marca 2021 r.

Zajęcia będą się odbywać z zachowaniem rygoru pandemicznego. Warunkiem uczestnictwa będzie złożenie przed warsztatami stosownego oświadczenia.

Szczegółowe informacje, regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie: https://pikpodlaskie.pl/warsztaty-wielkanocne/

Kontakt:
Dział Sztuk Plastycznych PIK
tel. 85 740 37 15