Pielęgnacja w ciąży — jak dbać o swoje ciało?

Właściwa pielęgnacja w ciąży jest konieczna, gdyż Twoje ciało jest bardzo obciążone, co uwidacznia się również na skórze. Działanie hormonów, czy intensywnego rozciągania podczas wzrostu brzuszka oraz piersi, bardzo ją osłabia. Dlatego nawet co trzecia kobieta może mieć problemy ze skórą. Najczęściej pojawiają się przebarwienia, zmiany trądzikowe oraz rozstępy. Jak temu przeciwdziałać?

Pielęgnacja w ciąży – o tym warto pamiętać

  • Dlaczego właściwa pielęgnacja w ciąży jest tak potrzebna?
  • Kosmetyki w ciąży – co stosować?
  • Rozstępy – jak im przeciwdziałać?
  • Prezent dla przyszłej mamy – jakie kosmetyki wybrać?

Pielęgnacja w ciąży – dlaczego jest tak istotna?

W czasie ciąży w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian. Wzrost poziomu hormonów, przede wszystkim estrogenów powoduje, że skóra przyszłej mamy jest osłabiona. W efekcie staje się bardziej przesuszona oraz wrażliwsza na działanie słońca. Hormony mogą również pobudzać komórki do intensywniejszej produkcji melaniny, co prowadzi do powstawania plam u ciężarnych. Jeśli chcesz chronić swoją skórkę, należy korzystać z kremów z wysokim filtrem UV.

Warto również pamiętać, że kosmetyki, z których korzystałaś wcześniej, mogą zacząć Cię podrażniać. Co więcej, podczas ciąży należy odstawić wszystkie maści przeciwtrądzikowe zawierające antybiotyki, które wpływają negatywnie na rozwój dziecka.

Odpowiednia pielęgnacja w ciąży musi obejmować także właściwą dietę i dbanie o nawodnienie. Warto dbać o spożywanie wystarczającej ilości płynów, które są potrzebne dla rozwijającego się dziecka i zwiększającej się ilości wód płodowych. Właściwe skomponowana dieta zaś dostarczy Ci odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do budowy ciałka dziecka. Zadbaj o właściwą ilość warzyw i owoców, a przede wszystkim produkty bogate w białko.

Jakie kosmetyki należy stosować w czasie ciąży?

Kosmetyki, których używałaś wcześniej, mogą być niewystarczające w czasie ciąży. Choć zazwyczaj nie ma przeciwwskazań w ich stosowaniu, jednak mogą powodować podrażnienia, czy przesuszenie skóry. Jest jednak lista składników, których warto unikać, zalicza się do nich:

  • Witamina A czyli retinoidy (Retinol, Palmitate, Retinal Palmitate, Retinal) – jest składnikiem teratogennym, który może powodować zmiany rozwojowe u płodu, dlatego nie należy stosować substancji i kosmetyków, które go zawierają.
  • Formaldehyd i jego pochodne – mogą dawać powikłania w ciąży;
  • Dihydroxyacetone (DHA) – występująca w samoopalaczach i kremach brązujących;
  • Butylowany Hydroksyanizadol (BHA) – może powodować podrażnienia skóry.

Właściwa pielęgnacja w ciąży https://www.bebeconcept.pl/collections/polecane-dla-przyszlej-mamy-pielegnacja-w-ciazy powinna opierać się na naturalnych, certyfikowanych kosmetykach. Organiczne oleje pochodzenia roślinnego, masło shea, oraz zwiększona zawartość witamin, szczególnie wit. E, odżywiają i regenerują skórę.

Sięgaj po produkty testowane dermatologiczne, da Ci to gwarancję, że są bezpieczne dla dziecka oraz Twojej skóry. Zwracaj również uwagę na ich skład.

Jak przeciwdziałać rozstępom?

Rozstępy to problem, który dotyczy nawet 90% kobiet w ciąży. Te wrzecionowate zbliznowacenia powstają w wyniku osłabienia włókien kolagenowych. Dochodzi do tego w wyniku działania hormonów, a także osłabienia organizmu. Brzuszek i piersi przyszłej mamy szybko się powiększają, przez co skóra staje się mocno napięta, a w efekcie dochodzi do pękania włókien i tworzenia się rozstępów. Jeśli chcesz temu przeciwdziałać, zadbaj o skórę swojego ciała już od pierwszych tygodni ciąży. Naturalne kosmetyki pielęgnacyjne odżywiają i nawilżają skórę, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna i odporna na rozciąganie.

Kosmetyki na rozstępy dla kobiet w ciąży powinny wnikać głęboko w skórę, by wzmacniać jej głębsze warstwy. Witamina E oraz bogactwo olejów i maseł pochodzenia roślinnego wzmacniają włókna kolagenowe i poprawiają jej jędrność.

Jakie kosmetyki podarować przyszłej mamie?

Jeśli szukasz odpowiednich kosmetyków dla przyszłej mamy z okazji baby shower, świąt, czy urodzin postaw na produkty najlepszej jakości. Sięgnij po olejki, balsamy, kremy i serum opracowane z naturalnych składników i dostosowane do potrzeb skóry kobiety. Sprawdź, również czy posiadają odpowiednie certyfikaty dermatologiczne. W ofercie Bebe Concept znajdziesz szeroki wybór olejków, balsamów oraz serum do ciała dla kobiet w ciąży.

Taki prezent sprawi radość kobiecie i pomoże jej zadbać o zdrowie skóry i dobre samopoczucie.